kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ahmet Öğüt SAHA desteğiyle Art Encounters Biennial’de

7 Ekim 2019

Ahmet Öğüt’ün çalışması “History Otherwise: Ottoman Socialist Hilmi and Ottoman Women’s Rights Defender”, 20 Eylül – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında Timişoara’da düzenlenen Art Encounters Biennial’da yer alıyor. SAHA, Ahmet Öğüt’e üretim desteği veriyor.

Sanatçı, Art Encounters Biennial 2019 için Timișoara şehir merkezinde bir yaya caddesinin ortasına illüzyonist bir resim yerleştiriyor. Burada işaret edilen, kentin neredeyse hiç iz kalmamış Osmanlı tarihi. Görünürde pek fazla kalıntı olmasa da Osmanlı 1551’den 1716’ya kadar kentin yönetimini elinde tuttu. Yerel tarihçilere danışan ve Osmanlı döneminden kalıntıları araştıran Öğüt, Osmanlının son dönemlerinde ortaya çıkan “iki kat görünmez” olan sosyalist miras ve kadın özgürlüğü hareketini bu çalışması aracılığıyla görünür kılıyor.

History Otherwise: Ottoman Socialist Hilmi and Ottoman Women’s Rights Defender başlıklı çalışmada Hüseyin Hilmi Bey (1885-1922) tarafından kurulan Osmanlı Sosyalist Partisi’nin (1910-1913) toplantı odası olarak dekore edilmiş bir Osmanlı tarzı oturma odası görülüyor. Odada kurucunun kendisi ve Osmanlı Kadın Hakları Savunma Derneği’nin (1913) önde gelen kurucularından Nuriye Ulviye Mevlan Civelek (1893-1964) bulunur. 19. yüzyılın sonlarında eğitimli kadınlardan oluşan küçük bir grup, kadın hakları konusunda kamuoyu tartışmalarına katılmaya başlamıştı. Tamamen kadınlar tarafından hazırlanan ve yayınlanan feminist bir Osmanlı dergisi, 1913-1921 yılları arasında İstanbul’da çeşitli sayılar yayınladı. Bu dergi, Müslüman bir kadının peçesiz fotoğrafının ismiyle yer aldığı, feminist hareketin tarihi için önemli bir kaynak oluşturan ilk dergi oldu.