kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ahmet Öğüt steirsicher herbst festival’de

30 Eylül 2020

Günümüz dünyasının korku ve belirsizliklerine odaklanan steirischer herbst, 24 Eylül – 18 Ekim 2020 tarihleri arasında steirsicher herbst festival‘i düzenliyor. Festivale Türkiye’den Ahmet Öğüt katılıyor. Sanatçının yeni eser üretimine SAHA destek veriyor.

Festivalin bu yılki planlanan temasının pandemi nedeniyle yeniden şekillendirilerek oluşturulan Paranoia TV, distopik bir paralel evrenden dünya genelinde çeşitli frekanslarda yaptığı yayın aracılığıyla, küresel salgına ve bunun getirdiği komplikasyonlara sanatsal ve eleştirel yanıt verir. Festival takvimi, Graz ve çevresindeki mekânlarda yapılan müdahaleler, performanslar, gösterimler ve konuşmaların yanı sıra kapsamlı çevrimiçi programları içerir.

Uluslararası izleyiciyle çevrimiçi buluşan Artworks Made at Home başlıklı videoda Ahmet Öğüt, sanat tarihine bakarak bir atölye veya galeri mekânından ziyade, küçük bir mutfak masasında, oturma odasında, evde üretilmiş eserleri inceler.

Küresel pandemi patlak vermeden çok önce sanatçılar evde sanat eserleri üreterek, sözde evrensel bir kavram olarak “ev”in yeni anlamlarını sürekli olarak keşfediyorlardı. Daireler atölye ve müze olur; mutfaklar ve uyku alanları politik olarak yüklü araziler, eylem alanları ve çoğunlukla mizah yoluyla gündelik hayatın göstergebilimini altüst edecek yerler haline gelir. Öğüt, bu yapıtında Anri Sala, Nina Yuen, Ulay, Lala Raščić, Harun Farocki, Martha Rosler, Constant Dullaart, Cengiz Tekin, Jonas Lund, Agnieszka Polska, Kuang-Yu Tsui, Nevin Aladağ, Hussein Chalayan, Aernout Mik, Ana Hušman, Ziad Antar gibi sanatçıların eserlerinden örneklere yer veriyor.

Ahmet Öğüt’ün Paranoia TV’de yapılan ilk gösterimi kapsamında festivalin baş küratörü Ekaterina Degot ile evde yapılan birçok tarihi sanat örneğini ve bugünün politik anlamını tartıştıkları çevrimiçi konuşmaya bağlantıdan ulaşılabilir.