kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” Sergisi Leica Gallery Boston’da

13 Mart 2018

Ödüllü Fotoğrafçı ve Yönetmen Ahmet Polat’ın, 2017 başında Leica Gallery İstanbul’da sergilenen “The Myth of Men”, şimdi de ilk kez Kuzey Amerika’da sanatseverlerle buluşuyor. “Erkeklik” anlatısının katmanlarını inceleyen çarpıcı video ve fotoğraflardan oluşan sergi, 1 Mart – 29 Nisan tarihleri arasında Leica Gallery Boston’da kapılarını açıyor.

Sanatçı, sergi açılışı kapsamında ayrıca 3-4 Mart tarihlerinde “Düşündürücü Görsel Öykücülük” başlıklı Leica Akademie workshop’u da gerçekleştirdi.

Polat’ın projesi görsel sunuş ve anlatımda tema olarak erişilebilir ve çağrışımcı olmasının yanında farklı kimlikleri barındıran farklı coğrafyalardan insanları tasvir eden deneysel belgesel karakteristiği barındırıyor. Sergi, erkeklik anlatısının katmanlarını gözler önüne seren videolu ve fotoğrafik bir yerleştirmeyle ziyaretçilerini karşılıyor. Kendisini farklı durumlara ve olaylara sokarken kadrajına aldığı karakterin sosyal statüsü ve kişiliğine, onun şehirle olan ilişkisine, yaşayış şekline, geleneklerine ve bireysel bakış açısına derinlemesine inerek kendine has bir yaklaşım sergiliyor. Sergideki eserler, yenilikçi üretim metotları ve hareketli görüntüler yakalanmasını sağlayan Leica lensleriyle çekildi.