kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Akademi BİFO başvuruları başladı

19 Temmuz 2017

2016 yılında Borusan Sanat bünyesinde, Türkiye’deki genç klasik müzik öğrencileri ve sanatçılarının sahne deneyimi kazanmalarına yönelik bir eğitim programı olarak kurulan Akademi BİFO’nun 2017 başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 1 Eylül 2017.

Akademi BİFO; genç opera sanatçılarına profesyonel hayata geçişte uluslararası düzeyde bir eğitim imkânı sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Orkestra şefi Sascha Goetzel ve yönetmen Yekta Kara’nın yanı sıra birçok yerli ve yabancı eğitimci ile çalışan sanatçılar geçtiğimiz yıl Leyla Gencer’i anma konserinde BİFO eşliğinde Richard Strauss’un Güllü Şövalye operasını seslendirdi.

2017–2018 sezonunda Puccini’nin Gianni Schicchi operasını ve G. Donizetti’nin Maria Stuarda, Roberto Devereux ve Anna Bolena operalarından çeşitli bölümleri seslendirecek olan Akademi BİFO, yeni katılımcılarını bekliyor.

Başvuru Prosedürü

Akademi BİFO’nun 2017–2018 sezonu eğitim programına başvurular iki aşamada değerlendirilecek. İlk başvuru aşamasından sonrası Değerlendirme Kurulu tarafından bir ön eleme yapılacak ve odisyona davet edilecek başvuru sahipleri, Borusan Sanat’ın www.borusansanat.comadresli internet sitesinden duyurulacak.

Odisyonlarda başarılı olan genç sanatçılar Akademi BİFO kapsamında 2017–2018 sezonunda Leyla Gencer anısına gerçekleştirilecek olan Puccini’nin Gianni Schicchi operası ve G. Donizetti’nin Anna Bolena, Maria Stuarda ve Roberto  Devereux operalarından bölümlere yönelik, müzikal stil ve yorum, koçluk, ustalık sınıfı ve sahne dersleri alacakları bir eğitim programına katılacaklar. Bu sürecin sonunda başarılı olan katılımcılar, 2018 Mayıs’ında gerçekleştirilecek olan Leyla Gencer Anısına: Donizetti & Puccini başlıklı konserde yer alacaklar.