kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Akademililer Sanat Merkezi’nde yeni sergi: “Yakın Mesafe”

16 Aralık 2021

Akademililer Sanat Merkezi, 15 Aralık 2021 – 30 Ocak 2022 tarihleri arasında Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen “Yakın Mesafe” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Ahmet Umur Deniz, Hüsnü Koldaş, Kemal İskender, Mahir Güven ve Resul Aytemür’ün yer aldığı sergide, sanatçılar geçmiş ile içinde bulunduğumuz zaman dilimi arasında yaşanılan hayata dair çelişkileri, gerçekleri, belirsizlikleri ve zamana bağlı değişim gösteren yaşam hikayelerini kendilerine ait bir dille anlatıyorlar.

Figürün belirleyici özelliklerinin ön plana çıktığı sergide, ruh ve beden birlikteliğinin yarattığı yakın mesafe, izleyicileri hayatın diyalektiği içinde düşünmeye sevk ediyor. Gelişen teknoloji ve farklılaşan düşünce yapımıza bağlı olarak hızla akan hayatın yalnızlaştırdığı, hatta kendine bile yabancılaştırdığı insana yaşanmışlıkların izini sürüp, bellek tazelemesi yaparak; kendine, yakın çevresine, içinde bulunduğu topluma içeriden bir bakışla yakın mesafenin yaşamsal önemini göstererek modern hayatın uçucu ve geçici imgelerine karşı kalıcılığı olan resimsel imgelerle yeni bir duruş sergiliyor.