kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Akbank Kısa Film Festivali jürisi ve yarışma filmleri belirlendi

25 Şubat 2021

Bu yıl 22 Mart – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek 17. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında gerçekleşecek Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışmalarının finalist filmleri ve jüri üyeleri belli oldu. Festivalin yarışma bölümlerine 71 ülkeden toplam 2.048 kısa film başvurdu.

Kast direktörü Nimet Atasoy, yapımcı Sinan Yusufoğlu ve yönetmen Selim Evci’den oluşan yarışma ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonucu Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü’ne katılan eserler arasından 14 film ve Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü başvuruları arasından seçilen 14 film “En İyi Film Ödülü” için yarışmaya hak kazandı.

Ulusal Yarışma Festival Kısaları ana jüri üyeleri oyuncu Nilay Erdönmez, yönetmen Murat Düzgünoğlu, kurgucu Aylin Zoi Tinel, yönetmen İnan Temelkuran ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşuyor. Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar ana jüri üyeleri ise kurgucu Mary Stephen, oyuncu Samar Qupty, görüntü yönetmeni Krum Rodriguez, oyuncu İlker Kaleli ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı olarak belirlendi.

“En İyi Film” olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından Ulusal kategoride 35.000 TL, uluslararası kategoride 5.000 Dolar, Forum bölümünde ise en başarılı senaryo 5.000 TL ile ödüllendirilecek.