kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Akbank Sanat’ta yeni sergi: “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı”

7 Kasım 2022

Akbank Sanat, 10 Eylül – 19 Kasım 2022 tarihleri arasında küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın ve sergi konsepti ve sergileme tasarımını Bülent Erkmen’in üstlendiği “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Günümüz Sanatçıları sergilerinin 40 yılına ışık tutan bir dokümantasyon sergisi olarak geçtiğimiz 40 yıla ait belge, fotoğraf ve videoları izleyicilere dijital bir ortamda sunuyor.

40 yıl süresince Günümüz Sanatçıları sergilerine katılan sanatçıların, seçici kurul üyelerinin, küratörlerin ve sergilere katkısı olan herkesin, bu 40 yıl sonunda, günümüz sanatına attıkları “40 imza” da sergide yer alıyor. Giriş katı bir tür prolog olarak kurgulanan sergide, 40 yılın sergilerine katılan ve katkısı olan 1147 kişinin isimlerinin tek tek yer aldığı bir alan karşılıyor izleyiciyi. 1. katın tamamında ise 40 yılın tüm bilgi ve belgeleri bir dokümantasyon anlayışıyla 40 ekranda sergileniyor.

Resim ve Heykel Müzeleri Derneği tarafından 1980 yılında başlatılan, 2003 yılından itibaren de Akbank Sanat iş birliği ile devam eden Günümüz Sanatçıları Sergileri Türkiye sanat ortamında önemli bir yer kaplıyor. Kırk Kapılı Oda sergisi ise bu köklü sanat yolculuğunun arşivini izleyicilere açıyor.