kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Akbank Sanat’ta yeni sergi: “Niyetler”

28 Haziran 2021

Akbank Sanat, 22 Haziran – 16 Ağustos 2021 tarihleri arasında Niyetler’ başlıklı bir sergi ve etkinlik serisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, Akbank Sanat ve Açık Diyalog İstanbul iş birliğiyle düzenlenen “Çağdaş Sanat ve Küratörlük” seminer programının 2019-2020 sezonu katılımcılarının bitirme projelerini bir araya getiriyor.

Akbank Sanat’ın 1. katında seminer programına dair bilgilerin ve programdan mezun olan ve jüri üyeleri tarafından sergilenmeye uygun bulunan katılımcıların projeleri yer alırken, zemin katta ise, her bir katılımcıya sergi süresince kısa süreli küratörlük tecrübesi sağlamak için “Deneyim Alanı” imkânı sunuluyor. Bu süre içinde katılımcılar, sergi projelerinin izleyicilerce en iyi şekilde anlaşılmasını sağlayacak performans, sanatçı sohbetleri ve panel benzeri etkinlikleri gerçekleştirebilecek. Ayrıca, sergi kapsamında kurulan çevrimiçi platformda ise canlı yayınlar ve küratörlerin çalışma süreçlerine ilişkin video ve fotoğraf çekimlerinin yer alması da plânlanıyor.

Küratörlük konusunda uluslararası düzeyde bir program oluşturmak ve bu alanda, hem teorik hem de uygulama bakımından sergi kurgulama ve ideolojik çerçevesi ile ilgili bir eğitim platformu oluşturmak amacıyla başlatılan ‘Çağdaş Sanat ve Küratörlük’ seminer programı Billur Tansel’in koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Eğitici, uygulama esaslı ve araştırma odaklı bir yaklaşımla gerçekleştirilen programda bugüne kadar; bienal, galeri, müze ve sanat fuarları ile ilgili örnek vaka çalışmalarına da yer verildi.