Akış/Flux Sergisi konferans programı başlıyor

5 Mart 2020

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, dünyaca ünlü performans sanatçısı Marina Abramović’in ve kurucusu olduğu Marina Abramović Enstitüsü’nün (MAI) Türkiye’de gerçekleştirilen ilk sergisi Akış / Flux kapsamında Mart ayı boyunca sürecek bir konferans programına ev sahipliği yapıyor.

Konferans programı, performans sanatçısı Nezaket Ekici’nin, Prof. Dr. Ahu Antmen moderatörlüğünde gerçekleştireceği “Beden Terbiyesi: Performans Öğrenilir mi? Öğretilir mi?” başlıklı konuşmasıyla açılacak. 7 Mart 2020 Cumartesi 14.00’te yapılacak konuşmada Ekici, sanat eğitimi süreci içinde performans sanatına nasıl yöneldiği, Marina Abramović’ten aldığı eğitimi, bir eğitimci olarak kendi yaşadığı deneyimleri ve bir performans sanatçısı için ruh ve beden eğitiminin sanat pratiğine nasıl aktarıldığı konularını ele alacak.

Program, 14 Mart 2020 Cumartesi iki farklı konuşmayla devam edecek. Saat 14.00’te başlayacak Doç. Dr. Eser Selen’in “Bedenden Mekâna: Performansın Konu ve Kavramları” başlıklı konuşmasında, performans düşüncesi ve çağdaş sanat pratiğinin içine yerleşmiş beden ve mekân kavramları, eleştirel ve feminist bakış çerçevesinde incelenecek. Saat 16.00’da ise yine Doç Dr. Eser Selen’in moderatörlüğünde “Titreşimler: Teknoloji, Deneyim ve Performans” başlıklı bir panel düzenlenecek. Ses ve görüntü grubu RAW (Selçuk Artut, Alp Tuğan) ile sanatçılar Erinç Seymen ve Eda Sütunç’un konuşmacı olarak katılacağı panelde görsel, işitsel ve dokunsal alanlarda üretim yapan sanatçıların sıklıkla yoğunlaştıkları deneyim kavramı, teknoloji ve performans başlıkları ekseninde tartışmaya açılacak.

Program, 21 Mart 2020 Cumartesi 17.00’de Prof. Dr. Tuğçe Tuna’nın “Türkiye’de Çağdaş Dans ve Beden Kültürü” başlıklı konuşmasıyla sona erecek. Tuna, konuşmasında 1960 sonrası Türkiye’de çağdaş dans tarihine genel bir bakış sunacak ve çağdaş dans sanatçıları, eğitmenleri ve koreograflarının çağdaş dans anlayışlarının beden kültürüne, felsefesine etkilerini yansıtan örnekleri inceleyecek.

Konferans Programı

7 Mart 2020 Cumartesi saat 14:00

Beden Terbiyesi: Performans Öğrenilir mi, Öğretilir mi?

Moderatör: Prof. Dr. Ahu Antmen

Konuşmacı: Nezaket Ekici

14 Mart 2020 Cumartesi saat 14:00

Bedenden Mekâna: Performansın Konu ve Kavramları

Konuşmacı: Doç. Dr. Eser Selen

14 Mart 2020 Cumartesi saat 16:00

Titreşimler: Teknoloji, Deneyim ve Performans

Moderatör: Doç. Dr. Eser Selen

Panelistler: RAW (Selçuk Artut, Alp Tuğan), Erinç Seymen, Eda Sütunç

21 Mart Cumartesi saat 17:00

Türkiye’de Çağdaş Dans ve Beden Kültürü

Konuşmacı: Prof. Dr. Tuğçe Tuna