kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

AKM Galeri’de yeni sergi: ‘Ayağımdaki Diken’

7 Haziran 2022

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Galeri, 2 Haziran – 28 Temmuz 2022 tarihleri arasında Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Hüsamettin Koçan’ın “Ayağımdaki Diken” başlıklı, 2017 yılında 70. yaşı vesilesiyle gerçekleştirdiği otobiyografik sergisine ev sahipliği yapıyor.

Koçan’ın ilk defa 2017’de, 70. yaşı vesilesiyle Baksı Müzesi’nde açtığı ve yaşamının izini sürdüğü Ayağımdaki Diken sergisi, altı yıl sonra İstanbul’da, yeniden, AKM Galeri’de izleyicilerle buluşuyor. Doğduğu ve yıllar sonra bir müzeyle onurlandırdığı köyü Baksı’ya bir dönüş anlatısı niteliği taşıyan bu otobiyografik sergide Koçan, belleğinden çekip çıkardığı çocukluk imgeleri, yaşamsal kırılmaları, masum ve kendine özgü deneyimleri bir araya getiriyor.

Göç olgusu, masal dünyası, değişim, tükenmeyen umutlar ve geleceğe başlama noktaları Koçan’ın bu sergisinin temalarını oluştururken sanatçının yerel kültüre duyduğu ilgi ve zanaat ustalarıyla selamlaşması serginin üç boyutlu dünyasına farklı bir dinamik kazandırıyor. Sergi atmosferi bazen izleyiciye durup uzun süreli paylaşma önerirken bazen de izleyiciyi içine alıyor. 

Heykel, resim ve yerleştirmelerin yer aldığı sergide, Koçan’ın sanatının ‘toprak’, ‘bellek’, ‘gurbet’, ‘göç’, ‘yalnızlık’, ‘kayboluş’ ve ‘kavuşma’ gibi temel motifleri yalın formlar üzerinden ifade buluyor. Sanatçı, kendi çocukluğu ve Baksı’ya doğru yol aldığı bu sergiyi, geri dönmenin imkânsızlığıyla yüzleşmenin yeniden inşası diye tanımlıyor. Sergideki heykel, resim ve yerleştirmeler doğal malzeme, karışık malzeme, metal ve ahşap gibi teknikler aracılığıyla şekilleniyor.