kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Alev Ebüzziya Siesbye Galeri Nev İstanbul’da

10 Aralık 2018

Galeri Nev İstanbul, 7 Aralık 2018 – 12 Ocak 2019 tarihleri arasında seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye ‘nin yeni işlerinin yer aldığı bir sergiye ev saghipliği yapıyor. Sergi, sanatla zanaatı bir araya getiren geleneğiyle 335 yılı geride bırakan Gaggenau tarafından destekleniyor.

Sanatçı bu sergisinde ise, öncekilerden farklı olarak sadece kırmızı ve sarının farklı tonlarıyla oluşturduğu sırlarla karşımıza çıkıyor ve kendisinden görmeye alıştığımız formlarda 17 eserini sergiliyor.

Alev Ebüzziya Siesbye, 1987’den beri Türkiye’de düzenli olarak eserlerini sergiliyor. 2001 yılında, sanatçının önce Kopenhag Kunstindustrimuseet’de, daha sonra ise İstanbul İslam Eserleri Müzesi’nde retrospektif sergileri düzenlenmiş ve sanatseverler Alev Ebüzziya Siesbye’nin 1964- 2000 yılları arasında gerçekleştirdiği eserleri toplu halde görme imkanı bulmuşlardı.

Tarihte bildiğimiz en eski form olan çanağı, toprak ve rengin yanı sıra, boşluğu da biçimlendirerek çağdaş sanatın bir nesnesi haline getiren Ebüzziya’nın eserleri, otuzdan fazla uluslararası müzede de izleniyor. Çoğunlukla büyüsü, şiirselliği ya da düşselliğiyle tanımlansa da, Ebüzziya’nın yüksek pişirimli gözeneksiz seramikleri teknik ustalık bakımından da eşsiz olarak değerlendiriliyor.