kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ALİ MİHARBİ’NİN YENİ ESERİ, HORNIMAN MUSEUM&GARDENS’TA

15 Ağustos 2017

Pilot Galeri sanatçılarından Ali Miharbi’nin, Delfina Foundation’da geçirdiği süre içinde ziyaret ettiği Londra’daki Horniman Museum’un enstrüman koleksiyonundan ilham alarak Delfina Foundation ve Horniman Museum daveti üzerine SAHA Derneği’nin katkısıyla ürettiği yeni eseri Horniman Museum and Gardens’ta yerini aldı.

Sanatçının bir süredir ses ve hava, nefes ile ilişkili olarak ürettiği eserlerinin bir devamı niteliğindeki çalışma, doğa ile insan sesini bir araya getiriyor. Sanatçının tasarladığı ve her biri birbirinden farklı, beş adet üçer metrelik metal boru parçalarından oluşan enstalasyon, müzenin bahçesinin yüksek bir bölümüne yerleştirildi. Rüzgarı farklı açılarla alan bu flüt benzeri yapılar, nefes yerine rüzgarla harekete geçiyor. Her biri değişik akustik özelliklere sahip olan parçalar, insanın ses yolunun a, e, i, u, o harflerini telaffuz ederken aldığı şekillerden yola çıkılarak tasarlandı.

Eser, müzenin müzik enstrümanları galerisinde bir ekranda belgelenmek suretiyle müzenin koleksiyonuna da geçici bir süreliğine dahil edilmiş oluyor. Horniman Museum’un 800’den fazla ses üreten obje, enstrüman ve koleksiyoner arşivinden müteşekkil koleksiyon, İngiltere’deki en geniş kapsamlı koleksiyon olma özelliğine sahip.