kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi İstanbul Modern Sinema’da

20 Kasım 2019

İstanbul Modern Sinema ve Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle düzenlenen Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi, sinemaseverleri günümüz Alman sinemasının öne çıkan yapımlarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla yapılacak gösterimler 21 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema’da gerçekleşecek.

Almanya’dan Yepyeni Filmler 11. yılında farklı çağrışımlarıyla aile kavramı ve birlikte yaşama üzerine bir seçki sunuyor. Biz Bir Aileyiz başlıklı film programında; dağılmış aileler, tekrar bir araya gelmeye çalışan baba ve oğullar, beraber yaşamayı ve çalışmayı seçen insanların kurduğu alternatif aileler ve daha da geniş bir ölçekte aynı ülkede neredeyse büyük bir aile gibi yaşanılan durumlar yer alıyor.

İstanbul’da ilk kez gösterilecek

Almanya’dan Yepyeni Filmler çerçevesinde Gundermann ve Yollarda adlı yapımlar İstanbul’da ilk kez izleyiciyle buluşacak. Usta yönetmen Andreas Dresen imzalı Gundermann, adını aldığı ünlü müzisyen Gerhard Gundermann’ın yaşam öyküsünü konu alıyor. Alışık olduğumuzdan farklı bir Doğu Almanya portresi sunan film, Berlin Duvarı’nın yıkılışının otuzuncu yıldönümünde izleyiciyle buluşması sebebiyle ayrı bir anlam taşıyor. Film aynı zamanda bu yıl Alman Film Ödülleri’nde En İyi Film dâhil 6 dalda ödül kazandı.

Victoria‘nın yönetmeni Sebastian Schipper’in yeni filmiYollarda iki gencin Fas’tan Fransa’ya yaptığı yolculuğu konu alıyor. Film, güncelliğini koruyan mülteci sorununa bir büyüme öyküsü çerçevesinden bakıyor. Babasını bulmak için üvey babasının minivanını çalarak yollara düşen Gyllen ile ağabeyine ulaşmak için yasadışı yollarla Fransa’ya girmeye çalışan William tanışıyor ve iki genç erkek beraber yaptıkları yolculuk sürecinde değişiyor.

Seçkideki yolculuk temalı bir diğer filmse, ünlü Alman punk rock grubu Die Toten Hosen’ın 2018 turnesi sırasında çekilen belgesel İnsan Bir Defa Yaşar. Neredeyse 40 yıldır birlikte olan grubun turne yolculuğunu izlerken beraber yaşamanın ve üretmenin çeşitli dinamiklerine tanıklık ediliyor.  Bu yıl Alman Film Ödülleri’nde kazandıkları adaylıklarla dikkat çeken iki sorunlu aile hikâyesi; Atlas ve En Güzel Çift de Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisinde yer alıyor. Alireza Golafshan’ın yönettiği Süs Balıkları ise beraber yaşayan bir grup engellinin olağandışı maceralarını konu alan delidolu bir komedi.

Biz Bir Aileyiz’in konukları

Almanya’dan Yepyeni Filmler programı kapsamında oyuncu, yönetmen ve yapımcılar da gösterimlere katılarak, izleyiciyle buluşuyor. Bekâr Evi filminin gösterimine, filmin yönetmeni Dirk Schäfer ile yapımcısı Çiğdem Mater katılırken, seçkinin bir diğer konuğu ise İnsan Bir Defa Yaşar: Die Toten Hosen Turnede filminin yönetmeni Cordula Kablitz-Post olacak.  Konuklar film gösterimlerinin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.