kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Alt Kat’tan iki açık çağrı

8 Ocak 2019

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile kurulan öğrenme ve etkileşim alanı Alt Kat, açık çağrılarına başladı.

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) işbirliğiyle gerçekleştirilecek bir kamusal alan uygulaması için tasarımcılara açık çağrı yapıyor. Alt Kat’ın ikinci açık çağrısı ise, İstanbul Caz Festivali işbirliğinde gerçekleştirilen, çocuklarla birlikte çalışmak isteyen müzisyenlere yönelik Çocuk Atölyeleri Tasarım Programı.

İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında, Mart 2019’da Şişhane’deki Nejat Eczacıbaşı Binası’nın giriş katında açılacak İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrin, bir tasarım ve üretim alanına dönüşüyor.

İstanbul Caz Festivali tarafından yürütülen program ise, alanında uzman müzisyenlere, çeşitli yaş gruplarından çocukların müziğe olan ilgilerini artıracak, ritim duygularını ve yaratıcılıklarını geliştirecek atölyeler tasarlamakta destek olma amacını taşıyor. Programa katılan müzisyenler, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin düzenlediği “Kültür-Sanat Atölyelerinde Çocuk ve Gençlerin Öğrenme Süreçlerini Destekleme Seminerleri”ne ve bu alanda uzman kişilerin vereceği ustalık sınıflarına katılma imkânı bulacak; böylece çocuklar için yaratıcı atölye içerikleri tasarlamak ve bu içerikleri uygulamak konusunda tecrübe edinecek.

Proje kapsamında 2020 yılına kadar İSTKA desteğiyle gerçekleştirilecek atölyelerin tasarlanması ve uygulanması sürecinde Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Eğitim Fakültesi’nden akademisyenler, atölye eğitmenlerine yönelik çeşitli seminerler verecek ve süreç boyunca bazı atölyeleri birebir izleyip değerlendirecekler.