kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

AltCity Istanbul’un katılımcıları belirlendi

31 Ekim 2017

British Council ile Digi.logue platformunun yaratıcı ve eğitici işbirliğiyle düzenlenen AltCity Istanbul projesinin katılımcıları belirlendi. AltCity Istanbul projesinde yer almaya hak kazanan isimler arasında Betül Aksu, Bilal Yılmaz, Deniz Derbent, Ege Selçuk, Ethem Cem Bağırsakçı, Gülfidan Özmen, Hazal Döleneken, Meltem Şahin, Özcan Saraç, Sadi Kerim Dündar, Ufuk Barış Mutlu, Zeynep Budak bulunuyor.

Farklı disiplinlerden gelen ve Türkiye’de yaşayan sanatçıların başvuruda bulunarak, iki hafta boyunca tam zamanlı bir çalışmanın parçası olma fırsatı sunan AltCity Istanbul’un jüri üyeleri; eğitmen, sanatçı ve İskele 47’nin kurucu ortağı Bager Akbay, sanat ve tasarım alanlarında kolektif işler üreten NoHlab’in kurucu ortağı ve sanatçı Candaş Şişman, İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ebru Yetişkin, British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun, Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden, BUG Oyun Laboratuvarı’nın kurucu ve direktörü Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak, Digi.logue Proje Yöneticisi Lalin Akalan ve Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu Squidsoup’un kurucusu ve yaratıcı direktörü Anthony Rowe oldu. 200’ü aşkın başvuru arasından programa dahil olmaya hak kazanan 12 katılımcı, proje kapsamında Birleşik Krallık’ın önde gelen dijital sanat gruplarından Squidsoup’un mentorluğunda gerçekleşecek atölye çalışmalarıyla dijital dünyanın imkanlarından faydalanacak.

Fiziksel alan algısını ve anlamını değiştirmek ve yönetmek için binlerce noktasal kaynaktan gelen kontrollü dijital ışıklar kullanan Squidsoup’un Bloom ve Submergenceprojelerini baz alan ve iki farklı teknolojik yaklaşımın kullanılacağı atölyelerle katılımcılar, işlerin örneklerini sıfırdan üretebilme imkanına sahip olacak. Sanatçılar, yaratıcı/teknik danışmanların eşliğinde, 3-6 kişilik küçük gruplar halinde çalışmalarını hayata geçirecek.

Salford Quays merkezli dijital sanat programcıları Quays Culture’ın yapımcılığını üstlendiği projenin, iki haftalık eğitim sürecinin ardından sanatın farklı alanlarıyla ilgilenen katılımcılar tarafından, yaratıcı ekiple birlikte yeniden yorumlayacağı dijital sanat eseri, 14 Kasım Salı gününden itibaren Zorlu PSM Digi.logue Space’te sergilenecek.