kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Altyazı’nın 2021 Yıllığı yayınlandı

20 Ocak 2022

Altyazı Sinema Dergisi’nin Bir Film işbirliğiyle ve arşivlik bir yayın olması amacıyla hazırladığı ve geçtiğimiz yılın öne çıkan yapımlarını, sinema ve televizyon gündemini çeşitli başlıklar altında inceleyen özel sayısı ‘2021 Yıllığı’ yayınlandı.

Editörlüğünü Ayça Çiftçi ve Ali Deniz Şensöz’ün üstlendiği 192 sayfalık sayıya 36 yazar katkıda bulundu. 2021’den hafızalarda kalacak filmlere ve dizilere odaklanan yazılarla, sektörden haberlerle, yılın film müzikleri, haberleri ve istatistikleriyle ‘Altyazı’nın 2021 Yıllığı’, geçtiğimiz yılın sinema ve televizyon gündemine kapsamlı bir bakış atıyor.

Geçtiğimiz yıl izleyici karşısına çıkmış yapımlar arasından yapılan değerlendirmeyle hazırlanan sayıda farklı coğrafyalardan 50 filme dair incelemelerin, Türkiye sinemasına odaklanan kapsamlı bir bölümün, yerli ve yabancı dizilere dair yazıların yanı sıra 2021’e farklı başlıklar altında bakan çeşitli köşeler de yer alıyor. Altyazı Yayın Kurulu’nun yanı sıra dergi yazarlarından Ahmet Gürata, Ali Ercivan, Engin Ertan, Eren Odabaşı, Kaan Karsan, Necati Sönmez ve Öykü Sofuoğlu’nun görüşlerine başvurarak hazırlanan ‘Dünyadan 50 Film’ bölümünde, yılın öne çıkan yapımlarını tek tek ele alan yazılar bulunuyor. Kurmaca ve belgesel filmlerin bir arada yer aldığı bu bölümde, büyük Hollywood yapımları, usta yönetmenlerin merakla beklenen filmleri ve dijital platformların yaygın olarak izlenen orijinal yapımlarının yanı sıra, ‘yılın en iyi filmleri’ listelerinde pek karşımıza çıkmayacak, ‘keşif’ değeri yüksek filmlere de yer veriliyor.

Türkiye sinemasına ayrılan bölümde ise Ekrem Buğra Büte’nin yılın yerli kurmaca filmlerine, Necati Sönmez’in yerli belgesellere dair genel değerlendirme yazılarının yanı sıra, Türkiye’deki ilk gösterimi 2021’de gerçekleşen yapımlar arasından seçilen 15 yerli filme yakından bakan yazılar yer alıyor. Türkiye sinemasına ayrılan sayfalarda bunlara ek olarak, üretimin çok daha yüksek olduğu kısa film alanında öne çıkan yapımları değerlendiren bir bölüm de var.

‘2021 Yıllığı’nın dizilere ayrılan bölümünde, geçtiğimiz yılın en dikkat çekici yapımları arasından seçilen 10 diziye dair incelemeleri bir araya getiren ‘Yabancı Diziler’ başlığı, Ali Ercivan’ın kaleme aldığı kapsamlı bir yerli diziler değerlendirmesi ve yılın yenilikçi yerli dizilerine odaklanılan sayfalar yer alıyor. ‘Altyazı’nın 2021 Yıllığı’nda ayrıca, Eray Yıldız’ın hazırladığı ‘Müziklerle 2021’, Ekrem Buğra Büte’nin derlediği ‘Haberlerle 2021’ ve yılın sinema istatistiklerine bakılan ‘Sayılarla 2021’ bölümleri de var.