kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Amarre rezidans programından açık çağrı

14 Şubat 2018

Zorunlu olarak yerinden edilmiş (ya da sürgündeki) sanatçılarla ev sahibi toplumlar arasında ilişki kurmak amacıyla kurulan Amarre rezidans programının pilot uygulaması için dört ülke belirlendi. Lübnan, Fransa ve Belçika’nın yanında seçilen ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Program, Türkiye’de yaşayan ve performans sanatları alanında çalışan Suriyeli sanatçılara açık çağrı yapıyor. Program 1 Mart – 20 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Başvurular için son tarih 18 Şubat 2018.

Rezidans programı Collectif Kahraba/Hammana Artists House (Lübnan) tarafından tasarlanıp yürütülüyor, La Maison des Artistes en Exil (Fransa) ve Le Moussem (Belçika) işbirliğiyle gerçekleşiyor ve Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse ediliyor. Programın Türkiye’deki partneri ise A Corner in the World.

Program; yerel ortaklar, açıklık, ifade özgürlüğü ve birlikte yaşama kültürünü destekleyen bir yaklaşımla, kendi ülkelerinde sürgünde olan seçilmiş sanatçılara ev sahipliği yapar ve eşlik eder.

Amarre Fransızca’da palamar halatı, yani bir teknenin kıyıya ya da demire bağlandığı halat, kablo ya da zincir anlamına gelir. Seçilen sanatçılara projelerini geliştirmeleri ve yerel izleyicilerle paylaşabilmeleri için güvenli bir çalışma alanı sunmanın yanı sıra onları yeni ortamlarındaki profesyonel ağlarla bağlantıya geçirmeyi amaçlayan bir rezidans programıdır.

AMARRE ne sunar?
– Belirli bir projenin geliştirilmesi için 1,5 aya kadar sürebilen bir sanatsal rezidans programı
– Programa İstanbul’dan katılan sanatsal ekipler için: Konaklama, rezidans süresince harcırah ve İstanbul içinde rezidans
mekânına gidiş-geliş ulaşım masrafları
– Prova mekânı ve teknik ekipman
– Proje başına 500 euro’ye kadar yapım desteği
– Her projenin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş idari, yönetsel ve sanatsal destek
– Rezidans programı sonuçlarının hem yerel izleyicilere hem de canlı bağlantıyla Lübnan, Fransa ve Belçika’da sunulması
– Seçilen sanatçılara yerel ve uluslararası kültür profesyonelleri ile düzenli toplantılara katılma imkânı

-AMARRE ortaklarının profesyonel ağları aracılığıyla projenin tanıtılması