kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Amed Şehir Tiyatrosu’ndan destek çağrısı

22 Ocak 2020
Amed Şehir Tiyatrosu, Fongogo üzerinden başlattığı fon toplama kampanyası ile yaratacağı yeni sahne ile Diyarbakır’daki birçok sanat alanı için alternatif bir sahne yaratmak istiyor.
Tiyatro, girişimleri sonucunda 540 m² kullanım alanı olan bir dükkan katını bulup kiralamış ve dönüştürmek için projelendirdik ve inşaatına başlamış. Şimdi de kendi ekonomik olanaklarıyla projelerini tamamlamaları güç olduğu için desteğe ihtiyaç duyuyor.

Amed Şehir Tiyatrosu, 2016 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda tiyatro yapan birçok sanatçının sözleşmesi feshedilmesinin ardından, işten çıkartılan 15 oyuncu tarafından 2017 yılının Şubat ayında 82 koltuk kapasiteli olarak kuruldu. Mekândaki etkinliklerin çeşitliliği ve yoğunluğu Amed Şehir Tiyatrosu’nu Diyarbakır’da bir çekim merkezine dönüştürdü. Yoğun seyirci talebi oluştuğundan daha büyük bir kültür-sanat mekânına ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı.
Destekçilerin katkılarıyla, Diyarbakır’da kültür-sanat mekânlarına ulaşamayan sanatçılar için hem salon alternatifi yaratılacak, hem de daha çok seyirciyle buluşulacak.