kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Amsterdam Light Festival başvuruları başladı

29 Kasım 2017

Amsterdam Light Festival, önümüzdeki yıl 29 Kasım 2018 – 20 Ocak 2019 tarihleri arasında Amsterdam‘da düzenlenecek. Festivalin 7. edisyonu için başvurular başladı. Başvurular 3 Ocak 2018 tarihine dek devam ediyor.

Uluslarası bir jüri tarafından belirlenecek 35 adayın eserleri festivalde izleyicilerle buluşacak. Festivalin bu yılki teması ise “Araç Mesajdır”. Işık günümüzde bize ne tür mesajları iletiyor?

Festival boyunca Amsterdam’ın kanalları, tarihi alanları ve nehir kenarında yer alan bir çok mekanı ışıklarla aydınlanacak. Festivale tüm dünyadan sanatçılar, tasarımcılar, mühendisler ve mimarlar, ışık alanındaki tasarımları ile festivale başvurabilecek.

Festival süresince su ve kara yüzeyi olmak üzere 2 sergi yer alacak. Su sergisi için başvuracak kişilerin suya, su üzerine veya altına yerleştirebilecek eserler sunmaları gerekli. Kara yüzeyi için başvuracak kişiler ise ziyaretçilerin deneyimleyebileceği, yaklaşabileceği ve etkileşime geçebileceği eserlerle başvurmaları bekleniyor.