kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Anadolu Kültür, Diyarbakır Sanat Merkezi ve DEPO’dan Osman Kavala ile ilgili açıklama

2 Kasım 2017

Geçtiğimiz hafta göz altına alınan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, 1 Kasım 2017’de saat 04:10’da ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti devletini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlaması ile tutuklandı.

Anadolu Kültür, Diyarbakır Sanat Merkezi ve DEPO, Osman Kavala’nın tutuklanması ile ilgili ortak bir açıklama yaptı:

“Yönetim Kurulu Başkanımız ve çalışma arkadaşımız Osman Kavala’nın gözaltına alındığı büyük bir şok ve üzüntü içinde öğrenmiştik. Tutuklandığına inanmakta zorlanıyoruz.

Osman Bey’in çoğulculuk, demokrasi, barış ve insan hakları gibi evrensel değerlere bağlılığının; hayatını, çalışmalarımız üzerine beraberce kurduğumuz kültürlerarası diyalog, kültürel miras ve sanatın paylaşımı alanlara adayışının en yakın tanığıyız.

Osman Bey’le çalışırken tanık olduğumuz başka şeyler de var: Yeni fikirlere, önerilere her zaman kapı açar, heyecan duyduğu etkinliklere dair fikirlerini biz çalışma arkadaşlarına coşkuyla aktarır, Anadolu’nun ya da dünyanın pek çok yerindeki kültür sanat insanlarıyla ve kurumlarıyla bu coşkuyu paylaşır, müthiş bir çalışkanlıkla ofise erkenden gelip bizden geç çıkar.

Bize, birbiriyle uzlaşmaz görünen fikirlerin, kesimlerin, sanat aracılığıyla nasıl bir araya gelebileceğini; zor zamanlarda destek bekleyen topluluklara, sivil toplum kurumlarına, bağımsız sanatçılara nasıl hızlı ve mütevazı destekler yaratılabileceğini; çocuklarla ilgili kültür sanat ve eğitim çalışmalarının geleceğe yapılabilecek en büyük yatırımlardan biri olduğunu gösterdi hep.

Osman Bey, büyük projelerle küçük etkinliklere eşit önem verir ve bütüncül bir özveriyle yaklaşır. Kendisiyle çalışmasını paylaşmak isteyen, öneri bekleyen herkese kapısı her zaman açıktır. Anadolu Kültür’ün parçası olduğu tüm etkinliklerde yanı başımızda olarak katkıda bulunan, bu etkinlikler için dört mevsim seyahaet etmeye, yüksek bir duvara resim asmaa, kablo çekmeye, sandalye tamir etmeye üşenmeyen bir insan olarak tanıyoruz biz Osman Kavala’yı. Onun  bir an evvel aramıza, çalışmlarının başına dönmesini istiyoruz.”

Anadolu Kültür, Diyarbakır Sanat Merkezi ve DEPO çalışanları.