kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ANAMED Yaz Programları başvuruları başladı

6 Şubat 2020
Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından 2010 yılından itibaren her yaz döneminde düzenlenen yaz programları 2020 yılında 4 yaz programı ve 1 tematik program ile devam ediyor.
ANAMED tarafından düzenlenen yaz programlarında bu yıl Osmanlıca, Kapadokya, Anadolu’nun Kadim Dilleri ve Çevresel Arkeoloji programları yer alıyor. Ayrıca bu yıl tematik programlar kapsamında Eylül ayında, Princeton Üniversitesi’nin İklim Değişikliği ve Tarihi Araştırma Girişimi (CCHRI) işbirliğinde Çevresel Tarih Çalıştayı gerçekleştirilecek. Yaz programı başvuruları 9 Mart 2020 tarihine kadar devam ediyor, çalıştay başvuruları ise Mart ortasında açılacak.

 • Osmanlıca Yaz Programı
  ANAMED’in ilk yaz programlarından “Osmanlı Epigrafisine Giriş” 2010 yılında başlamıştır, 2015 yılından itibaren “Osmanlıca Yaz Programı” olarak kapsamı ve eğitmen kadrosu genişletilerek devam etmektedir.
 • Kapadokya Yaz Programı
  İlk defa olarak 2010 yılında gerçekleşen “Kapadokya Yaz Programı”, 2015’te verilen iki yıllık aradan sonra tekrar düzenlenmeye başlanmıştır. Program, Nevşehir, Kapadokya’da gerçekleşmesiyle diğer yaz programlarından ayrılır. Bu sene Kapadokya Üniversitesi desteği ile gerçekleşecektir.
 • Anadolu’nun Kadim Dilleri Yaz Programı
  2016 yılında başlayan yaz programında Hititçe, Akkadça ve Sümerce’nin yanı sıra Luvice dersleri ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde çivi yazılı tablet yazma atölyesi ile alanında tek oluşuyla öne çıkmaktadır.
 • Çevresel Arkeoloji Eğitim Programı
  2019 yılının Eylül ayında ilki gerçekleşmiş olan program, zooarkeoloji ve arkeobotani alanlarına yoğunlaşarak katılımcılara aktif katılımlı pratik çalışma imkanı sunar. Bu yıl Kaymakçı Arkeoloji Yerleşmesi’nde gerçekleştirilecek oluşuyla da ön plana çıkmaktadır.