kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ANNA​ ​LAUDEL​ ​CONTEMPORARY’DE GAZİ​ ​SANSOY SERGİSİ

10 Ocak 2018

11 Ocak – 16 Şubat 2018 tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary, ressam Gazi Sansoy‘un 2008-2018 yılları arasındaki çalışmalarını kapsayan “Dönemler” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gazi Sansoy, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde siyasi hiciv alanında ün salmış isimlerin olduğu köklü bir aileden geliyor. Eleştirel resim dilinin oluşmasında muhalif dedelerinden esinlenen Sansoy, çalışmalarında Osmanlı kültürel mirasına olduğu kadar Batı Avrupa medeniyetine ve görsel sanatına yönelik eleştirel yaklaşımıyla dikkat çekiyor.

Sanatçı, çok katmanlı resim çalışmalarında Doğu ile Batı’nın sosyokültürel farklılıklarını, iki medeniyetin geçmişi ve bugününü izleyiciye yenilikçi ve muzip bir dille sunuyor. Sergi, Gazi Sansoy’un son 10 yılda ürettiği işlerini, 5 farklı başlık altında
bir araya getiriyor. “Çıplak​ ​ve​ ​Örtülü​ ​Öyküler​ ​/​ ​Arabex”​, sanatçının 2008-2010​ ​döneminde ürettiği ve genel olarak kendi çektiği fotoğrafları veya farklı medya kanallarında gördüğü imgeleri, kendine özgü bir teknik ve üslupla anlattığı işlerini içeriyor. “Biz​ ​Kimiz?”​ serisinde 2010’dan itibaren üzerinde çalıştığı, Osmanlı minyatür sanatının son büyük temsilcisi kabul edilen Levni’nin
minyatürleri ile güncel insan imgelerini harmanlayan Sansoy, eş zamanlı olarak ürettiği “Yüzsüzler”​ ​serisinde Rönesans sonrası Batı Avrupa resim geleneğinden esinlenerek, bu eserleri günümüzün tanıdık imgeleriyle buluşturarak, güncel bir bakış açısıyla sunuyor. “Kutsal​ ​Süt”​ ​serisi​ ​sanatçının 2015-2017 arasında ürettiği yeni çalışmalarını içeriyor. Son olarak “Dün,​ ​bugün,​ ​yarın,​ ​İstanbul,​ ​Dervişler”​ ​ise sanatçının aile geçmişine gönderme yaptığı çalışmalarından oluşuyor. Resimlerinde güncel siyasi temaları hicvederken, aynı zamanda Doğu ve Batı’nın geleneksel resim tekniklerine yaptığı absürt müdahalelerle izleyiciyi hem düşünmeye hem de sanat tarihini yeniden değerlendirmeye teşvik eden Sansoy, günümüz resim sanatının öne çıkan sanatçılarından.

Sergiye aynı zamanda fotoğrafçı, video sanatçısı ve besteci Balamir​ ​Nazlıca​’nın “Unconcealment”​ adını verdiği kısa film serisi kapsamında çekeceği Gazi Sansoy’un sanatını icra edişini konu alan kısa filmi eşlik edecek. Sansoy’un stüdyosunda gerçekleşecek çekimde Nazlıca, sanatçıya müdahale etmeden, onun psikolojisine odaklanarak, çalışırken nasıl bir ruh haline büründüğünü izleyicilere sunacak. Yönetmenliğini Nazlıca’nın üstlendiği “Unconcealment” serisi, güncel sanatçıların çalışırken girdikleri büyülü dünyayı yakalamayı amaçlıyor.