kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Anna Laudel Düsseldorf’ta yeni galeri açıyor

10 Mayıs 2019

Anna Laudel, ikinci mek​â​nını Almanya’nın Düsseldorf kentinde, dört katlı tarihi bir binada açıyor.

Yerli ve yabancı genç sanatçıları desteklemeyi amaçlayan ve 2016’dan beri Karaköy, İstanbul’daki mek​â​nında sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yapan Anna Laudel, Düsseldorf’taki yeni galerinin açılışını ​16 Mayıs Perşembe​ günü ​Housewarming​ isimli karma bir sergiyle yapıyor. Sergideki sanatçılar arasında ​Belkıs Balpınar​, ​Ruth Biller​, ​Flóra Borsi​, ​Ramazan Can​, T​ uğçe Diri​, ​Bilal Hakan Karakaya​, ​Ekin Su Koç​, ​Serkan Küçüközcü​, ​Ardan Özmenoğlu​, ​Gazi Sansoy​, ​Daniele Sigalot​, ​Brigitte Spiegeler​ ve Sarp Kerem Yavuz​ yer alıyor.

Anna Laudel’in yeni mek​â​nı 1960’lardan bu yana sanatçılar ve entelektüellerin bir araya geldiği Mühlenstrasse ​1’​de yer alıyor. Galeri binası, Joseph Beuys, Carl Barth, Blinky Palermo, Alex Vömel, Alfred Schmela, Gabriele Henkel ve Wim Wenders gibi ünlü isimler dahil olmak üzere kültür-sanat dünyasının önemli isimleri için bir buluşma noktasıydı. Yeni galeri, özgün tasarımıyla dikkat çeken tarihi binasında dört kata yayılan sergileme alanıyla farklı disiplinlerden sergilere ve etkinlik programlarına ev sahipliği yapacak.

Anna Laudel tarafından kurulan galerinin İstanbul’daki mek​â​nı Karaköy Bankalar Caddesi’nde tarihi bir binada yer alıyor. Önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelerek genç sanatçıları desteklediği sergi programlarıyla dikkat çeken Anna Laudel, Düsseldorf’taki yeni mek​â​nıyla uluslararası alanda genişlemeyi hedefliyor.

Housewarming ​sergisinde yer alan farklı sanatsal ve kültürel geçmişlere sahip sanatçılar, galerinin genç sanatçıları uluslararası platformlarda temsil etme ve disiplinlerarası sergilere ev sahipliği yapma misyonunu destekliyor.

Anna Laudel, yeni galeri hakkında: “Düsseldorf’taki yeni galeri mekân​ı daha çok insana ulaşmamıza yardımcı olurken sanatçılarımızın uluslararası sanat dünyasıyla daha güçlü bağlantılar kurmalarını sağlayacak. İstanbul’daki Anna Laudel’in misyonuna benzer şekilde Düsseldorf’taki galerinin de sanat üretimini desteklemesini, disiplinlerarası sergiler düzenlemesini ve sanatçılarla sanatseverleri buluşturacak kamusal programlar gerçekleştirmesini arzuluyorum. İki mekâ​ ​nda da dinamik sergi programlarına ev sahipliği yapmanın yanı sıra temsil ettiğimiz sanatçıların eserlerini önde gelen sanat fuarlarında sergileyerek, Türkiye’deki genç yetenekleri uluslararası alanda tanıtmaya devam edeceğiz.” yorumunda bulundu.