kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Anna Laudel Düsseldorf’ta yeni sergi: “Altbau”

7 Aralık 2020

Anna Laudel Düsseldorf, 6 Kasım 2020 – 16 Ocak 2021 tarihleri arasında Ekin Su Koç’un antroposen çağında kimlik, cinsiyet, insan ve doğa arasındaki ilişki gibi kavramlara referans veren “Altbau” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Adını Türkçe’de “eski apartman” anlamına gelen “altbau” kelimesinden alan sergideki eserler, Berlin’in görsel zenginlik sunan eski apartman motifleriyle, Ayvalık yöresinde yaşayan eski göçebelerin yaptıkları el yapımı kilimleri bir araya getiriyor.

Sanatçı, Türk göçebeleri tarafından işlenmiş tarihi el yapımı kumaşları, Berlin’in tarihi alçı motifleriyle bir araya getirerek sanat tarihiyle bir bağlantı kuruyor; bu ince dengeli kompozisyonları günlük hayatın feminist anlatıları olarak yorumluyor.

Koç, arkeolojik bir buluntu hissi uyandıran alçıların üzerine uyguladığı geleneksel Türk kumaşları ve dekoratif motiflerle, zıt malzemelerin güzelliğini ve estetik gücünü vurguluyor. Aynı zamanda yarattığı bu arkeolojik bulgularla ait oldukları, tüm cinsiyetlerin ve kültürlerin birlikte eşit şekilde yaşadığı ütopik bir dünyaya referans veriyor.

Ay veya Mars (Moon or Mars)

Eserlerinde zaman algısıyla oynayan Koç, epoksiden yaptığı “Ay veya Mars” serisinde benzer bir hikayeyi figüratif yaklaşımla anlatıyor. Sanatçı, yuvarlak tuval üzerinde sisli distopik manzaralarla başka bir gezegen görüntüsü yaratıyor ve bu gezegenlere antik heykel, hayvan motifleri ve kurutulmuş bitkiler ekleyerek insan ve doğa arasındaki ilişkide kültürün rolünü sorguluyor. Sanatçı bu çalışmalarıyla sonunda dünyayı tamamen alt üst eden ve muhtemelen “kültürünü” Ay’a veya Mars’a taşıyan distopik fütüristik bir insanlık hikayesi yaratıyor.

Kurutulmuş bitkilerle geçiciliğin vanitas sembolleri yaratılan ve epoksi ile kaplanan tablolar, figürlerin resmin içinde sonsuza dek donmuş gibi görünmesini sağlıyor. Ekin Su Koç’un eserlerindeki bu zaman ve mekan kavramları, aslında kendi yolculuklarından ve göçebe yaşam tarzından kaynaklanıyor. Koç, yolculuk yaparken topladığı malzemeleri ve kültürel sembolleri, şehirlerden hatıralarla bir araya getirerek kolajlardan büyük boy tuvaller yapıyor; anlattığı hikayeleri, eserlerine verdiği isimlerle daha derin anlam kazanıyor.

“Altbau” Çevrimiçi Ziyaret Edilebilir

Ekin Su Koç’un 16 Ocak 2021 tarihine kadar Anna Laudel Düsseldorf’ta devam edecek olan kişisel sergisi “Altbau” aynı zamanda çevrimiçi ziyaret edilebilir. 3 boyut teknolojisi kullanarak sergileme alanlarının sanal ortama taşındığı, sanatçının alçı motifleri, resim, kolaj, epoksi ve çizimlerle insan sonrası döneme ait hikayeleri anlattığı kişisel sergisini bu bağlantı üzerinden çevrimiçi gezebilirsiniz.