kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Anna Laudel’de yeni sergi: “Mikro-Makro”

5 Mayıs 2022

Anna Laudel, 26 Nisan – 10 Haziran 2022 tarihleri arasında, geleneksel kilim dokuma tekniğini güncel sanata taşıyarak özgün işler üreten sanatçı Belkıs Balpınar’ın “Mikro-Makro” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Anadolu kültürünün önemli miraslarından biri olan kilim dokuma yöntemini, çağdaş sanat ve bilimle buluşturan Balpınar, hem kendilerinin hem de diğerlerinin etrafında daireler ve elipsler çizerek hareket eden mikro ve makro evrenleri, uzamdaki hareketlerin bir yansıması olarak ele alıyor.

Geleneksel kilim desenlerinin devamlı tekrarlayan motiflerini kırmak ve bir derinlik katabilmek için ‘dokumama’ tekniğini ortaya çıkaran sanatçı, pek çok temel parçacık, yıldız ve galaksiden oluşan bu evrenleri, en minimal çizimlerle kilim dokuması üzerinde gösteriyor. Albert Einstein’ın insanın henüz algılayamadığı dördüncü boyutu, zaman ve hız olarak bir uzam üzerinde göstermesinin kendisini ve işlerini etkilediğini belirten Balpınar, açılan ve kapanan büyük spiral formlarıyla uzayı ifade ediyor ve evrendeki karmaşıklığın içinde olan hareketleri, yörüngeleri en sade haliyle gösteriyor.

Eserlerinde bir düzen içerisinde görünen bu evrenlerdeki hareketleri yansıtan Balpınar, evrensel bir noktada durarak varlığın özüne odaklanıyor; tasarımlarıyla izleyiciye dünyayı algılamanın farklı yollarını ve yeni bakış açıları sunuyor. Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, moda tasarımcısı Miuccia Prada ve yazar Ignazio Vok gibi isimlerin ve Dünya Bankası gibi kurumların özel koleksiyonlarında eserleriyle yer alan sanatçı bilimsel çalışmaların ve filozofların; sanatçılara, kültür ve sanat dünyasına katkılarını kanıtlar nitelikte üretimler gerçekleştiriyor.