kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Anna Laudel’de yeni sergi: “Milattan Sonra 4 Milyar”

9 Aralık 2021

Anna Laudel, 9 Aralık 2021 – 3 Şubat 2022 tarihleri arasında Emin Mete Erdoğan‘ın “Milattan Sonra 4 Milyar” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi; heykel, resim ve rölyef işleri dâhil olmak üzere sanatçının farklı tekniklerde ürettiği bir seçkiyi bir araya getiriyor.

İsmiyle geçmişten bahsedildiği hissi uyandıran sergide sanatçı, aslında günümüze odaklanıyor ve bulunduğu dönemi anlamaya çalışıyor. Sanatçı, insanların kendi geçmiş algılarına göre günümüzü tanımladığına vurgu yapıyor ve tarihin bir kişinin miladını nerden başlattığına göre değişeceğini düşündürüyor.

Kendine sorduğu ‘kişisel miladımı nereden başlatmalıyım?’ sorusuyla serginin temelini atan sanatçı, eserleriyle sanatseverleri; kendi miladını bulmak için çıktığı evrim teorisinin başlangıcından insan hakları beyannamesine; felsefenin ilk ortaya çıkışından kuantum fiziğinin temellerine ve dinozorların yok oluşundan insanların alet kullanmaya başlamasına kadar uzanan zaman yolculuğuna davet ediyor.

Yolculuğunun son noktasında günümüzden yaklaşık olarak 4 milyar yıl önceye, cansızdan canlılığın ilk oluştuğu ana kadar geri giden Erdoğan, bu noktayı miladı olarak kabul ediyor ve günümüzü, kendisini ve çevresini bu düşünce etrafında yeniden oluşturuyor. “Milattan Sonra 4 Milyar” isimli kişisel sergisinde yer alan eserlerinde insan, doğa ve canlılık gibi kavramları 4 milyar yıl öncesine göre yeniden tanımlıyor.