kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Antalya Kültür Sanat’ta yeni sergi: “Balıklama – Lara Mobil Plajı Üzerine Hayaller”

28 Mayıs 2021

Antalya Kültür Sanat, bir süredir Antalya’yı konu alan sergilerine 26 Mayıs – 4 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek “Balıklama – Lara Mobil Plajı Üzerine Hayaller” ile devam ediyor.

Sergi, İTÜ Mimarlık Fakültesi 3. sınıf öğrencilerinin Lara Mobil Plajı tasarımlarına yer veriyor. 2020 güz döneminde, Doç. Dr. Funda Uz ve araştırma görevlisi Tuğçe Pınar tarafından yürütülen stüdyoda Mobil Plajı ve hemen üzerindeki kamusal alanın yeniden değerlendirilmesi üzerine geliştirilen projelerin yer aldığı sergi, arazinin kullanım modellerini özellikli topografya ve bu topografyanın bağlamla ilişkilenirken kurduğu poetika üzerinden sunuyor.


“Balıklama: Lara Mobil Plajı Üzerine Hayaller” sergisi eski petrol aktarım merkezinin buradan ayrılmasıyla Muratpaşa Belediyesi tarafından plaja dönüştürülen alanın sunduğu olanakları irdeleyen mimari projelerden oluşuyor. Projeler, Antalyalılara eğlenceli boş zaman ve spor aktiviteleri sağlayan farklı işlevlerin bir arada var olabileceği bir kamusal program önerisi ve mekân çözümlemesi sunarken, kamusal alan kullanımı, deniz kotu kullanımları, Antalya ve Lara’ya özgü dinamiklerin potansiyelini keşfetme, Akdeniz mimarlığı, Antalya’nın modern mimarlık mirasının korunması, malzeme, ışık, yön güneş gibi fiziksel çevre kontrolü gibi tartışmaları da gündeme taşıyor. İngilizce yürütülen stüdyo sürecinde kullanılan, fotoğrafçı David Maisel hava fotoğraflarından yapılan kavramsal maketler ve şair Birhan Keskin’in dizeleriyle eşleşen metaforlar da sergide temsil ediliyor.

Antalya Kültür Sanat’ın Forum Antalya katında 7 Nisan’da açılan “Su’dur Nedenim: Güncel Antalya’nın Kadim Suları” sergisiyle aynı salonu paylaşan sergide, 16 öğrenciye ait proje paftaları, salonun ortasında tavana zincirlerle asılmış kümes teli üzerine yerleştirildi. Böylece Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümü sergisini salonun duvarlarında, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü sergisini ise salonun ortasında ağırlayan Forum Antalya, kente dair sözü, fikri, projesi olan herkesi Antalya Kültür Sanat’a davet ediyor.