kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ARCHIPRIX’e başvurular başladı

21 Temmuz 2016

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla bu yıl 21. kez düzenlenen ulusal mimarlık öğrencileri bitirme projeleri yarışması “ARCHIPRIX-TR 2016”‘ya başvurular başladı.

Bugüne kadar yaklaşık 40 üniversiteden 1700’e yakın öğrencinin diploma projesini bir araya getiren ARCHIPRIX yarışmasına son başvuru tarihi 28 Ekim 2016. Yarışmaya sadece 2014–2015 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri katılabiliyor.

Türkiye’deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak özendirici ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratan, genç mimarları ve mimar adaylarını mesleki ortam içinde bir araya getirerek mimarlık üzerine düşünmeye ve tartışmaya yönlendiren yarışmanın bu seneki jürisinde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Ahmet Alataş (Alataş Mimarlık), Alexis Şanal (SANALarc), Mehpare Evrenol (Evrenol Architects), Onat Öktem (ONZ Mimarlık) ve Selanik Aristotle Üniversitesi’nden Prof. Georgios Papakostas yer alıyor. Yedek jüride geçen yılın birincilik ödülünü alan ismi Anas M. Mahli bulunuyor.

ARCHIPRIX – Türkiye 2016’ın bir araya getireceği genç mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında İstanbul’da düzenlenecek bir ödül töreninde alacaklar. Yarışmanın çıktısı olarak katılan tüm projeler kitap haline getirilecek ve ödül alan projeler YAPI Dergisi’nde yayımlanacak. Bu senenin maddi ödülleri ise, 1.’ye 5.000 TL, 2.’ye 3.500 TL 3.’ye 2.500 TL, Özel Ödül 2.000 TL ve her biri 2.000 TL olmak üzere 3 Mansiyon Ödülü olarak belirlendi.