kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Are You Still Alive?” 25 Mart – 21 Nisan tarihlerinde Sterirische Kulturinitiative’de

24 Mart 2017

Avusturya’nın Graz kentinde yer alan Steirische Kulturinitiative25 Mart – 21 Nisan 2017 tarihleri arasında, Berat Işık, Didem Erk ve Zeyno Püskünlü’nün çalışmasından oluşan, Işın Önol ve Michael Petrowitsch’in kuratörlüğünü üstlendiği Are You Still Alive? – Voices of Conscience at a Time of Silencing adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. 

Sergi, kişisel sesleri ve sanatsal tepkileri, bir susturulma zamanında ifade edilemeyenin tanıklığını deneyimlemeye çağırıyor. Özellikle, şu an Türkiye’nin içinde bulunduğu politik durumla ilgili bireysel, politik ve sanatsal mücadeleleri yansıtıyor.

Görünürde basit bir soru olan “Türkiye’de neler oluyor?” sorusundan yola çıkan sergi, davetli katılımcıların kişisel tutumlarından örülen coğrafyaya özgü bir tepki olarak algılanabilir. Ülke karmaşık ve tarihsel olarak çetrefilli bir süreçten geçiyorken, toplumun bireysel ve kolektif hareketleri, bugün sadece mümkün geleceğe ve tarihi gerçekler hakkındaki neticelere katkıda bulunmak için mücadele edebilir.

Bu bağlamda bir araya getirilen ve sanat için alışılmadık ve tipik olmayan bir yer olan sosyal güvenlik ofisinde sergilenen Berat Işık, Didem Erk ve Zeyno Püskünlü’nün çalışması; makul söylemlerle değiştirilmiş sistematik vahşetin karşısında umut, sempati ve nezaket uyandıran bireysel tutumları yan yana getiriyor. Are You Still Alive başlığı Diyarbakırlı sanatçı Berat Işık’ın, bu serginin de temel çerçevesini oluşturan, yakın zamanda gerçekleştirilen aynı adlı sergisinden alındı.