kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Arkitera Ödülleri 2016 Sahiplerini Buldu

26 Aralık 2016
Genç Mimar Ödülü, İşveren Ödülü ve Yapı Malzemesi Ödülü olmak üzere 3 ayrı başlıkta verilen Arkitera Ödülleri sahiplerini buldu.

 Temel amacı performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması olan ve Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri ve Kaba Yapı Bileşenleri, İnce Yapı Bileşenleri ve Hareketli Donatılar olmak üzere 3 kategoriden oluşan Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü’nün sahibi Drening ürünü ile ABS Yapı Elemanları oldu. Seçici kurulunda Alev Akın, Gürhan Bakırküre, Zafer Karoğlu, Önder Kul ve Atilla Kuzu‘nun yer aldığı seçici kurul tarafından verilen Yapı Malzemesi Ödülleri’nde Teşvik Ödülü‘nün sahibi ise Ecotitanium Kiremit ürünü ile Kılıçoğlu-Megaron Çatı Teknolojileri‘nin oldu.
Yapı Malzemesi Ödülleri’nin bir diğer ödülü olan İnce Yapı Bileşenleri’nde bu sene iki ürün ödüle değer bulundu. Duowin Alüminyum Giyotin Pencere Sistemleri ürünü ile FYT
Mühendislik ve Sika® FloorJoint ürünü ile Sika Yapı Kimyasalları, ödülün bu seneki sahipleri oldu. Yapı Malzemeleri Ödülü’nün sonuncu kategorisi olan Kullanıcı Konforunu Sağlamaya ve Gereksinimlerini Karşılamaya Yönelik Sistemler Kategorisi’nde, Aquanit ürünü ile Seranit ödülün sahibi oldu.
2005 yılından bu yana nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak amacıyla verilen Arkitera İşveren Ödülü bu yıl onuncu kez sahiplerini buldu. Her yıl olduğu gibi, kamu ve özel sektör olmak üzere iki kategoride
verilen İşveren Ödülü’nün seçici kurulunda Gökhan Aksoy, Kaya Arıkoğlu, Kerem Erginoğlu, Bilge Kalfa ve Semra Uygur yer aldı.
Seçici kurul bu yıl Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’ndeki dış mekan iyileştirme projeleri ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü‘nü Seçici Kurul Teşvik Ödülü’ne layık gördü. Özel Sektör kategorisinde ödülün sahibi AND Kozyatağı projesi ile AND Anadolu Gayrimenkul Yatırımları AŞ, Kamu kategorisinde ödüle layık görülen işveren ise Lüleburgaz Şehirlerarası Otobüs Terminali projesi ile Lüleburgaz Belediyesi oldu.
Genç mimarların işlerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde daha çok yer almalarını sağlamayı hedefleyen Arkitera Genç Mimar Ödülü bu yıl onuncu kez sahibini buldu. Tamer Başbuğ, Pınar Gökbayrak, Cem İlhan, Aytek İtez ve Şebnem Yalınay’dan oluşan seçici kurul, Seçici Kurul Teşvik Ödülü’ne Salih Küçüktuna‘yı, Genç Mimar Ödülü 2016’ya da Emir Drahşan‘ı layık gördü.