kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Arşivden Çıktı’da yeni video: “Türkiye’de Mimar ve Sanatçı İş Birlikleri”

8 Şubat 2022

SALT ve Kalebodur’un yedi yıla yayılan ortaklığı sayesinde SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nde biriken kaynaklar, bu yıl Arşivden Çıktı videolarında ele alınıyor.

Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin dördüncüsü olan “Türkiye’de Mimar ve Sanatçı İş Birlikleri”, saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına giriyor.

Videoda, 1950 ve 1980 yılları arasında Türkiye’deki tasarım, mimarlık ve plastik sanatların iş birliklerinden oluşan çalışmalar irdeleniyor. Belma ve Sadi Diren, Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu, Füreya Koral ve Kuzgun Acar‘ın da aralarında bulunduğu sanatçıların özellikle iç mekân ve cephe düzenlemesine işleriyle katkıda bulunduğu modern mimarlık ürünleri, SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ndeki belgeler eşliğinde ele alınıyor. Dönemin yapı diline katkı sağlayan bu birliktelik, mimarlar Doğan Tekeli-Sami Sisa, Utarit İzgi, Muhlis Türkmen, Hamdi Şensoy, İlhan Türegün ve Hayati Tabanlıoğlu’nun tasarladığı İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, 1958 Brüksel Fuarı Türk Pavyonu ve Atatürk Kültür Merkezi gibi dönemin öne çıkan projeleri odağında inceleniyor.

Arşivden çıktı video serisi, Şubat ayında Cumhuriyet döneminde mimarlık eğitimi konusuyla devam edecek. Videolar, saltonline.org’da ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek.