kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Arşivden Sonra?” konuşmaları devam ediyor

21 Eylül 2017

2016 yılında Köken Ergun ve Hasan Özgür Top tarafından, arşivin sanatta ve toplumsal hafızadaki yerine/işlevine dair sorular sormayı amaçlayan bir oluşum olarak kurulan “Arşivden Sonra?” konuşma serisinin 2. sezonunun ilk konuğu dünyanın en eski ve önde gelen tohum arşivlerinden biri olan St. Petersburg’daki Vavilov Enstitüsü (VIR). Konuşma 27 Eylül Çarşamba günü saat 19.00‘da SALT Galata‘da gerçekleşecek.

Enstitünün tahıl, yulaf ve arpa departmanının yönetmeni olan Prof. Igor Loskutov tohum arşivlerinin tarihçesi, ekolojik hayattaki önemi ve özellikle enstitünün Türkiye’den toplamış olduğu tohumlardan bahsedecek.

VIR hakkında:

Enstitü faaliyetlerine 1894 yılında Tatbiki Botanik Bürosu adı altında başladı. Kuruluşunun 75. yılı olan 1968 yılında ise Prof. Vavilov’un adına aldı. Enstitü’nün tohum bankasında yaklaşık 380,000 kadar tohum ve kök örneği bulunmaktadır. Nikolai Vavilov 1924-1936 yılları arasında VIR’ın yöneticiliğini yapmıştır. Sovyet Rusya’nın en önde gelen botanist ve genetikçisi olan Vavilov, özellikle tohum ve tahılların orijinleri hakkındaki çalışmaları ile tanınmaktadır. Erken yaşlardan beri kendisini Rusya ve dünyada açlığı tamamıyla bitirmeye adamış olan Vavilov, dünya nüfusunu daim ettirmek için özellikle tahılların geliştirmesi üzerine çalışmıştır. 1930’lu yıllarda Stalin’in koruması altındaki Lysenkoist tarafından itham edildi ve sürgüne gönderildi. 1943 yılında hapiste açlıktan öldü.  Vavilov hayatı boyunca 115 keşife çıkmıştır. Aralarında Afganistan, İran, Tayvan, İspanya, Cezayir, Filistin, Eritrea, Arjantin, Peru, Brezilya ve ABD’nin de bulunduğu 64 ülkeyi dolaşıp tohum topladı. VIR’in bilim adamları 1924-1926 yılları arasında Türkiye’de keşife çıkarak yaklaşık 10,000 tohum örneği toplamışlardır.

Prof. Igor Loskutov hakkında:

Prof. Loskutov VIR’in tahıl, yulaf ve arpa departmanının yönetmenidir. Aralarında “N.I.Vavilov and his Institute” başlıkla kitabın da olduğu sayısız bilimsel makale ve kitabın yazarıdır. Prof. Loskutov enstitünün 1985 ve 1989 yıllarında Türkiye’ye yaptığı ve bu coğrafyaya ait bir çok tohumun toplandığı keşiflerde görev almıştır. Halen St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde Toprak Bilimi bölüm başkanıdır.

Arşivden Sonra? hakkında:

2016 yılında Köken Ergun ve Hasan Özgür Top tarafından kurulan Arşivden Sonra? arşivin sanatta ve toplumsal hafızadaki yerine/işlevine dair sorular sormayı amaçlayan bir oluşumdur. Türkiye’de tehdit altındaki arşivlere odaklanan bir konuşma serisi olarak başlayan Arşivden Sonra?, devamında dünyanın başka yerlerindeki arşivleri de bu bağlamda tartışmaya açıyor. Bağımsız ve gezgin bir oluşum olan Arşivden Sonra? konuşmaların yanı sıra atölye çalışmaları da düzenlemektedir. Yapılan tüm etkinliklerin video kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Arşivden Sonra? Ekibi: Köken Ergun, Hasan Özgür Top, Sarp Renk Özer, Doğa Yirik.