kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Arşivden Sonra’da Anadolu Rum Ortodoks nüfusunun ortak belleği konuşuluyor

13 Kasım 2017

Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan “Arşivden Sonra?” konuşma serisinin 2. sezonunun yeni konuğu Küçük Asya Araştırmaları Merkezi. Konuşma 14 Kasım Salı günü saat 19.00‘da, DEPO‘da gerçekleştirilecek.

Kurumda 15 yıldır müdür yardımcılığı görevini yürüten Stavros Anestidis, KMS’nin tarihçesinden ve Anadolu’dan göç etmeye zorlanmış binlerce Rum Ortodoks mübadilin anılarının, yöresel müziklerinin ve halk kültürünün kayıt altına alındığı sözlü gelenek arşivinden bahsedecek. Atina’daki Küçük Asya Araştırmaları Merkezi, Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi üzerine yapılmış en kapsamlı arşivlerden birine sahip.

KMS hakkında:

Küçük Asya Araştırmaları Merkezi, 1930 yılında müzikolog Melpo Logotheti Merlie ve Yunan kültürü uzmanı Oktavios Merlie tarafından Atina’da kurulmuştur. Merkezin kuruluş vazifesi Rum Ortodoks mübadillerin yaşadıkları ile ilgili kişisel görüşlerini kayıt altına alarak geçmişlerinin canlı kalmasına katkıda bulunmaktır. Merkez bu bağlamda mübadil kimliğinin doğrulanmasını amaçlamaktadır. KMS’nin yürüttüğü çalışmalar neticesinde Anadolu’da Rum nüfusunun yaşamış olduğu 2.160 adet beldenin canlandırılması ve mübadele öncesi yaşam ile ilgili anıların birikimi sağlanmıştır. KMS mübadele hakkında yapılan bilimsel çalışmalarda akademik odak olarak yer almaktadır.

Stavros Anestidis Hakkında:

1960 yılında İstanbul’da doğan Stavros Anestidis, İstanbul Özel Fransız Saint-Michel Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Atina Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Bölümü’nde tamamlayan Anestidis, 1993’te aynı üniversitede Siyasal Bilgiler doktorasını tamamladı. 1994’te Küçük Asya Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. 2002’den beri KMS’de müdür yardımcılığı görevini yürütmektedir. Araştırmaları özellikle İstanbul ve Anadolu Rumlarının 19. Yüzyıldaki kültürel yaşamına odaklanmıştır. Bu konular çerçevesinde çıkan yayınlarda yer almış ve uluslararası konferanslarda tebliğler sunmuştur. Türkiye’de aralarında İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesinin de bulunduğu bir çok üniversitede konferans vermiştir. Anestidis’in çalışmaları son yıllarda Türkçe konuşan Rum Ortodokslar (Karamanlılar) ve Karamanlıca edebiyatı üzerine yoğunlaşmaktadır.

Arşivden Sonra? hakkında:

Arşivden Sonra?arşivin sanatta ve toplumsal hafızadaki yerine/işlevine dair sorular sormayı amaçlayan bir oluşumdur. Türkiye’de tehdit altındaki arşivlere odaklanan bir konuşma serisi olarak başlayan Arşivden Sonra?, devamında dünyanın başka yerlerindeki arşivleri de bu bağlamda tartışmaya açıyor. Bağımsız ve gezgin bir oluşum olan Arşivden Sonra? konuşmaların yanı sıra atölye çalışmaları da düzenlemektedir. Yapılan tüm etkinliklerin video kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Görsel: Corfu; 16 Ekim 1924; Kapadokya ve Çukurova’ dan gelen göçmenler.