kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Art.Ist Sauna ve Artiox’tan iş birliği ile ‘Sanata Yatırım Sepeti’

5 Temmuz 2021

UNIQ Expo ve TTLC Sanat Danışmanlığı iş birliğiyle çağdaş sanat alanında eser üreten sanatçıları bir araya getirmek için kurulan Art.Ist Sauna, Artiox ile geliştirdiği iş birliği kapsamında Sanata Yatırım Sepetini hayata geçirdi. Sepet, 5 Temmuz 2021 itibarıyla halka arz ediliyor.

Sepette; Erdinç Sakin, Mr. Hure, Utku Öksüz, Erhan Karagöz, Muhammet Bakır, Ümmühan Tunçtürk, Küntay Tarık Evren, Saniye Özbek, Yasin Canlı, Mine Akcaoğlu ve Süleyman Engin’in 117.500 TL değerindeki eserleri yer alıyor. Yatırım yapılan sanat eserleri, piyasada yer alan diğer dijital yatırım araçlarının aksine Art.Ist Sauna’da yerinde görülebiliyor.

Art.Ist Sauna, blok zinciri teknolojisini kullanan Artiox ile kurduğu iş birliği sayesinde, demokratik ve erişilebilir sanat yatırımı fırsatı sunan sepetiyle dünyada ilk defa kullanılan ve sanat borsası olarak da adlandırılabilecek sistemle sanat eserlerinin hisselere bölünerek satılmasını sağlıyor. Yetenekleri esas alınarak seçilen genç ve gelecek vadeden sanatçıların eserlerinin girdilerinin sınıflandırılmasıyla oluşturulan bu sepet, teknolojiyi sanat yatırımı ile buluşturarak 7/24 ulaşılabilir ve yönetilebilir yatırım fırsatı sağlıyor. Pratik ve güvenilir bir deneyim sunan bu sistem ile sanat eseri yatırımlarına sadece belirli bir kesimin ulaşabildiği algısını kırmayı hedefleyen Art.Ist Sauna, ‘Herkes İçin Sanat Yatırımı’ söylemiyle oluşturduğu yatırım sepetiyle Türkiye’den genç çağdaş sanatçıları yeni yatırımcılara tanıtmayı ve böylelikle sanat pazarını büyütmeyi amaçlıyor.

Artiox Nedir? Nasıl Çalışır?

Fiziksel sanat eserlerinin dijital alım-satım platformu olan Artiox, yüksek gelir grubunda yer alan yatırımcıların ilgisi altında olduğu düşünülen sanat eserlerini, blok zinciri üzerinde giderlerini sınıflandırarak herkesin bütçesine uygun yatırım yapabileceği demokratik bir alana dönüştürüyor. Yatırımların kolaylıkla yönetilebilmesini sağlayan Artiox, yatırımcıların bütçelerini tek bir sanat eserine ayırmak yerine, farklı eserlere bölebilme imkânı sağlayarak, en güvenilir yatırım araçlarından biri olan sanat yatırımlarını erişilebilir kılarak cazip bir yatırım fırsatı oluşturuyor.

Güvenilir bir yatırım süreci oluşturmak amacıyla, yatırımcılara sunulması planlanan sanat eseri ya da sanat eserlerinin, uzmanlar tarafından seçilerek ekspertiz raporu ile değeri belirleniyor. Ardından değer biçilen eser, sigortası yapılarak blok zincir üzerinde oluşturulan akıllı kontrat ile sınıflandırılarak yatırımcılara ilân ediliyor. Sanat eserleri, ön satış ve genel satış süreçlerinin ardından sistemde listelenerek 7/24 alım-satıma hazır hâle getiriliyor. Listelenen tüm eserlerin anlık değerlerini takip edebilme imkânı sağlayan yatırım ekranı üzerinden, alım-satım işlemleri sürekli olarak aktif tutuluyor.