kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

4. Jameel Ödül Töreni ve Sergisi Pera Müzesi’nde

7 Haziran 2016

Bir Community Jameel girişimi olan ve MENAT (Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye) bölgesinde çağdaş sanat ve yaratıcı girişimciliği desteklemeyi amaçlayan Art JameelV&A Jameel Ödülü, bu yıl İstanbul’da gerçekleştiriyor. 25 bin İngiliz Sterlini değerindeki ödülün sahibinin açıklanacağı ve ilk kez farklı bir ülkede düzenlenecek olan ödül töreni, 7 Haziran’da Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Türkiye’den CANAN ve Cevdet Erek’in de adaylar arasında bulunduğu Art Jameel, V&A Jameel Ödülü’nün diğer adayları arasında David Chalmers AlesworthRasheed AraeenLara Assouad, Sahand HesamiyanLucia KochGhulam Mohammad,Shahpour PouyanWael Shawky ve Bahia Shehab yer alıyor.

Victoria and Albert (V&A) Müzesi’ndeki İslam Sanatları Galerisi’nin tamamlandığı 2006 yılından sonra hayata geçirilen ve 25 bin İngiliz Sterlini değerinde olan uluslararası Jameel Ödülü; İslami geleneklerden ilham alan çağdaş sanatçılara ve tasarımcılara verilmek üzere iki yılda bir düzenlenenen Art Jameel, V&A Jameel Ödülü’nün sahibi, bu yıl, V&A Müzesi Direktörü Martin Roth’un başkanlığını üstlendiği jürinin belirlediği 11 aday sanatçı arasından seçilecek.

Ayrıca Pera Müzesi, 8 Haziran – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında ödüle aday olan sanatçıların çalışmalarına da ev sahipliği yapacak. Daha sonra Victoria and Albert (V&A) Müzesi ve farklı mekanlara taşınacak olan sergi, dünyanın birçok yerinde ziyaret edilebilecek.