kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Art On Istanbul’da yeni sergi: “Eksen”

10 Aralık 2019

Art On Istanbul, 12 Aralık 2019 – 18 Ocak 2020 tarihleri arasında Erman Özbaşaran‘ın Eksen” başlıklı ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, aylar süren bir meditasyon gibi neredeyse aralıksız ürettiği son serisinde, aynı ebattaki 60 adet işi bir arada sergiliyor. Erman Özbaşaran, Eksen sergisi için resmin yüzeyindeki zaman-mekân problemini merkeze alıyor ve yüzeyi bir ufuk çizgisiyle ikiye bölerek yaşanılan zamanın geçmiş ve gelecek ile nasıl ayrıştığına ve birleştiğine işaret ediyor. Daha önceki serilerinde arkeolojik alanlar, eski yapılar, mekânlar ve nesnelerin fotoğraflarını resim yüzeyine aktaran ve sonrasında boya müdahaleleri ile kompozisyonlarını kuran Özbaşaran, dışarıdan bir elemanı dahil etmediği bu seride, sınırlarını belirlediği bir yüzeyde hayali bir peyzaj yaratıyor. Serginin bütünlediği aynı ölçüde ve aynı boşlukta üretilmiş bu resimler, birbirinden doku, renk ve ışık farklılıklarıyla ayrılıyor.

Özbaşaran, çocukluğunun geçtiği küçük, sakin bir kasaba olan Çorlu’nun hızla sanayileşerek dönüştüğü, verimli tarım arazilerinin fabrikalar ve atıklarla dolarak peysajın yeniden biçimlendiği bir hatırayı anımsıyor ve bu sürecin kendisinde bıraktığı izleri ele alıyor. Bu dönüşümün izleri, mekân konusunda sanatçıyı, ne aradığını bilerek çıktığı bir yolculuğa taşıyor.

Erman Özbaşaran, resmin yüzeyinde yaratmak istediği etkinin defalarca sağlamasını yapar gibi ürettiği “Eksen” serisinde, kentleşme sürecinde kaybettiğimiz ve giderek hayatlarımızdan uzaklaşan espası, manzarayı ve ufuk çizgisini konsantre bir bakışla yeniden hatırlatıyor.