kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Artcrowd Istanbul’da yeni sergi: “Yolda II”

17 Eylül 2020

Artcrowd Istanbul, 16 Eylül – 16 Kasım 2020 tarihleri arasında küratörlüğünü Cue Art Space kurucusu Aslı Biçer’in üstlendiği Kezban Arca Batıbeki’nin “Yolda II (On The Road II)” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

1984’ten bu yana, farklı platformlarda, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan Kezban Arca Batıbeki; “Yolda II (On The Road II)” isimli ilk çevrimiçi kişisel sergisinde, yaşadığımız pandemi zamanlarında ‘yol’a duyduğumuz özlemi dile getiren özel bir seçki ile izleyici karşısına çıkıyor. Sergide, sanatçının geçmiş dönemde hiç görülmemiş ve pandemi sürecinde sergiye özel ürettiği 28 dijital fotoğraf-kolaj eseri yer alıyor.

Derya Yücel kaleme aldığı sergi yazısında: ‘Yol ayrımında beliren tavus kuşları, ışıltılı bir lobide ya da bir otel odasında bekleyen kadınları, bir gösterinin ortasındaki kabare dansçıları ya da zamanın durduğu bir caddede dikilen gizemli figürleri olsun Kezban Arca Batıbeki’nin yola düşen imgeleri, o ana ve mekana dair bir parıltı yakalamak ve belki de çoktan unutulmuş an içinde geleceği yeniden keşfedebileceğimiz bir incelikle dokumak için var olur. İzleyici, sanatçının bize açtığı her bir sahnede o “an”ın yakın duygusal bağını elde ederken aynı zamanda uygun mesafeyi tesis edebileceği bir özgürlük alanı da yakalayabilir. Çünkü, Batıbeki’nin fotoğraflarında zamanın ve mekanın sabitlendiği o hareketsiz dünya kendini izleyiciden bağımsız bir biçimde sunar.’ diyor.

Kezban Arca Batıbeki “On The Road II” başlıklı solo sergisinin çıkış noktasını “Toplumca evde oturduğumuz pandemi döneminde, hemen herkesin yolculuklarda çekilen fotoğraflarını; sosyal medyada, sanki o günleri bir daha yaşayamayacakmış gibi içlenerek paylaştıkları dönemden esinlendim. Çektiğim binlerce yolculuk fotoğrafı arasından bana ilham verenlerini seçip ve tabii kendi üslubumdan  uzaklaşmadan  yeniden yorumlayarak bir seri oluşturdum.” sözleriyle aktarıyor.