kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Arter’in ilk on yılına bakan kitap: “Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak”

31 Mayıs 2021

Arter, kurumun ilk on yılına yakından bir bakış sunan “Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak” başlıklı kitabı yayımladı. İlkay Baliç’in kaleme aldığı, tasarımını Bülent Erkmen’in üstlendiği kitap, Arter’in 2010–2020 yılları arasındaki yolculuğunu, tanıklık edenlerin bakış açılarıyla ve on kavram aracılığıyla ele alıyor.

Arter Yayınları’ndan çıkan Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir veya kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üzerinden sipariş edilebilir. 

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter, 8 Mayıs 2010’da İstiklâl Caddesi’ndeki binasında açıldı ve İstanbul kültür-sanat hayatının ana arterinde özgün sergiler ve yayınlarla geçen dokuz yılın ardından 2019’da Dolapdere’deki yeni yuvasına taşındı. Çok disiplinli bir kültür merkezi niteliği taşıyan yeni binasında günümüz sanatını tüm boyutlarıyla geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen Arter, üretmenin ve paylaşmanın heyecanıyla 11 yılı geride bıraktı.

Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak, Türkiye’nin kültür hayatında on yılı aşkın süredir varlık gösteren ve ziyaretçilerini sanatın tüm disiplinlerindeki güncel üretimle buluşturan kurumun yola çıkışına ve büyüme hikâyesine ışık tutuyor. İlkay Baliç’in kaleme aldığı, tasarımını Bülent Erkmen‘­in üstlendiği­ bu kapsamlı kitap, Arter’in 2010–2020 yılları arasındaki öyküsünü on kilit kavram aracılığıyla ele alıyor: Arter, Bellek, Üretim, Yayın, İnşa, Buluşma, Bahane, Ses, Performans ve Beraber. Her biri kurumun tarihinde, felsefesinde veya programındaki belirleyici bir yöne vurgu yapan bu kavramlar etrafında örülen metin, emeği geçen kişilerin tanıklıklarıyla zenginleşiyor.