kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Arter’in yeni sergisi 9 Haziran’da başlıyor.

6 Haziran 2016

Arter’in yeni grup sergisi “Her Düşenin Kanadı Yoktur” 9 Haziran–18 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği sergide Bas Jan Ader, Phyllida Barlow, Cyprien Gaillard, Ryan Gander, Mikhail Karikis & Uriel Orlow, Void ve Anne Wenzel’in eserleri yer alacak.

“Yerçekimi” ve “ağırlık/vakar” kavramları etrafında geliştirilen sergide düşme eylemi, beceriksizlik ya da yetersizlikten kaynaklanan bir sonuç veya kötü yazgının/lanetin getirdiği kaçınılmaz bir son gibi ilk çağrışımlarının ötesine geçerek ele alınıyor. Yükseliş ve düşüş arasındaki dengeye odaklanan sergi, bireysel ve toplumsal ölçekte çöküşün sürekliliğini araştırıyor.

Küratör Selen Ansen, Rönesans’tan 20. yüzyıl Avangard’larının güzelliği yüceltme üzerine kurulu sanat anlayışının aksine bu sergide düşüşün arzulandığını ifade ediyor.

Sergide Phyllida Barlow’un çok katmanlı iki yerleştirmesi, Mikhail Karikis ve Uriel Orlow’un terkedilmiş bir kömür madeninde kaydettikleri video çalışması, Ryan Gander’in Piet Mondrian ile Theo Van Doesburg temalı yerleştirmesi, Bas Jan Ader’in “Düşüş” temalı serisinden üç adet 16mm filmi, Void ikilisinin İstanbul’dan seçtikleri çeşitli yüzey kalıplarının sesleri, Cyprien Gaillard’ın video yerleştirmesi ve Anne Wenzel’in “Sessiz Manzara” adlı yerleştirmesi görülebilir.