kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Artes Mundi 8 için başvurular başladı

13 Nisan 2017

8. Artes Mundi sergi ve ödülü için adaylık başvuruları başladı. Sergi için, sanatçıların eser üretimine devam etmeleri ve ülkesinde iyi tanınıyor olmaları gerekiyor. Ödüle adaylıklar ise her yaş ve ülkeden küratörler, sanatçılar, yazarlar, eleştirmenler, galeri çalışanları vb. görsel alanlarda çalışan kişiler tarafından yapılabilir. Başvurular 15 Mayıs 2017 tarihine dek devam ediyor.

2002 yılında kurulan Artes Mundi “insan durumunu” inceleyen bir sergi ve ödül olarak ortaya çıktı. Artes Mundi için ön listeye aday gösterilecek sanatçıların kişilerin hayatlarını ve deneyimlerini doğrudan etkileyen, güncel sosyal olayları inceleyen eserler üretmiş olmaları gerekiyor.

Gösterilen her adaylık bağımsız bir jüri tarafından değerlendirmeye alınacak; seçilen sanatçılar ödül kapsamında düzenlecek sergide yer alacak.

Galler’de düzenlenecek yarışmanın kazananı ise 40.000 pound’luk ödüle sahip olacak. Geçtiğimiz yıllarda ödülü John Akomfrah ve Theaster Gates gibi sanatçılar kazanmıştı.