kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ArtOda’da yeni sergi: “Adanan Sancılara Verilen Kurbanlar”

6 Ekim 2020

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin de gerçekleştirildiği ArtOda, her yıl gerçekleştirdiği Alfa açık çağrısının üçüncüsünü tamamladı.

Bu yıl Alfa 2020 jürisinin belirlediği isim Gülşah Akdemir’in “Adanan Sancılara Verilen Kurbanlar başlıklı ilk kişisel sergisi 1 Ekim – 15 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Gülşah Akdemir anlatısını verili kültürel anlamlar ile bireysel deneyimlerin yarattığı kişisel anlamların karşılaşması üzerinden kuruyor. Üç boyutlu üretimlerinde keçe, inşaat malzemeleri ve demir gibi çeşitlilik gösteren malzemeler kullanan sanatçı, insanın nesne ve mekanla olan ilişkisine yapıbozumsal bir müdahalede bulunuyor.

1993 Yalova doğumlu Gülşah Akdemir 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü lisans eğitimi gördükten sonra 2019 yılında aynı üniversitenin Heykel bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Aralarında Hacettepe Üniversitesi Geleneksel Büst Heykel Yarışması, Hacettepe GSF Galeri Salonu, Ankara (2015), ‘’Nerdeen Nereye’’ adlı karma sergi, İstanbul LGBTİ + Onur Haftası, İstanbul (2016), 1 İlk Çeyrek Raporu adlı karma sergi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara (2018), ”Young Contemporary Art”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı karma sergi, Çin (2018), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 5. Genç Güncel Sanat Proje Yarışması Sergisi, CerModern, Ankara (2019) gibi karma sergilere katıldı. 2016 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2. Genç Güncel Sanat Yarışması’nda Başarı Ödülü’ne ve 2017’de ise aynı yarışmanın Mansiyon Ödülü’ne lâyık görüldü.

Alfa sergileri, Ankara’da genç sanatçılara itici bir güç olabilmek adına, her yıl değişmek koşuluyla bir sanatçı, bir koleksiyoner, bir küratör ve bir akademisyenin oluşturduğu jürinin vereceği karar doğrultusunda, daha önce kişisel sergi açmamış bir genç sanatçının ilk sergisini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Ankara’da bulunan üniversitelerin resim, heykel, seramik, fotoğraf, video, grafik tasarım bölümlerinin lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına devam eden veya bu programların birinde öğrenimlerini tamamlamış kişiler açık çağrıya başvuruda bulunabiliyor.