artSümer’de yeni sergi: “Cennette Doğmak”

7 Ocak 2020

artSümer, 9 Ocak – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında Onur Gülfidan‘ın Cennette Doğmak başlıklı yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Resimlerinde geçmiş, gelecek, teknoloji ve nostalji gibi çelişkili ve farklı dünyalardan gelen ögeleri birleştirip, yeni kurgular yaratan Gülfidan, bu sergisinde -kendi yaşanmışlıklarından da yola çıkarak- yaşam evreleri üzerine eğiliyor. İnsanoğlunun dünya ile kurduğu ilişkiyi inceleyen Gülfidan’ın kurgusal olarak oluşturduğu “dünyaya geliş, dünyada yaşam, dünyadan gidiş ve kutsal kitaplarda vadedilen cennet” evreleriyle yaşanılan döngüsellik hakkında yeniden düşünmemize olanak tanıyor.

Onur Gülfidan (1974, İstanbul) 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Resim ve Grafik Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamladı. 2009 yılında artSümer’de ilk kişisel sergisini açan sanatçının katıldığı sergiler arasında Sanatçılar ve Konuk Sanatçıları, artSümer, İstanbul (2019); İlk Raunt (küratör: Hakan Çarmıklı), Galata Rum İlköğretim Okulu, İstanbul (2018); Figure Out, Art Sawa, Dubai (2012); Gerçeklik Şimdi (küratör: Marcus Graf), Plato Sanat, İstanbul (2012); Doğa Cennetse Kent Cehennemdir, CerModern, Ankara (2011) yer alır. Eserleri Basel, Brüksel, Miami gibi şehirlerde düzenlenen önemli sanat fuarlarında gösterilmiştir. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.