kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Artsy, Avrupa’daki 20 ilham verici genç küratörü belirledi

1 Nisan 2016

Kültür-sanat dünyasının online platformu Artsy, günümüzün sanat hayatına yön veren, sanatçılar, kurumlar ve kamuoyu arasında aracı konumunda olan küratörler arasından “Avrupa’daki 20 ilham verici genç küratörü” belirledi.

Seçilen 20 isim arasında çeşitli ülkelerde çok iyi çalışmalara imza atan Türkiye’den üç isim de bulunuyor. Londra Çağdaş Sanat Enstitüsü bünyesinde bağımsız küratör ve yazar olarak yer alan, son olarak ICA Studio’daki çağımız aciliyetlerini, arzularını ve genelgeçerlerini incelediği “fig-2” adlı çalışma ile beğeni toplayan Fatoş Üstek, İstanbul YAMA’nın direktörü ve küratörü, Gülsün Karamustafa’nın Berlin Hamburger Bahnhof Museum’daki Chronographia sergisinin küratoryal danışmanı Övül Durmuşoğlu ve Rotterdam Witte de With Çağdaş Sanat Merkezi direktörü, 6. Moskova Bienali eş küratörü ve 56. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu küratörü, 2015 yılında sanatın gelecekte nasıl icra edileceğini sorguladığı “Art In The Age Of…,” adında üç bölümlük sergi dizisi ile beğeni toplayan Defne Ayas listede yer alıyor.

Seçilen 20 isim şu şekilde: Elena Filipovic (Basel), Nadim Samman (Berlin), Bonaventure Soh Bejeng Ndikung (Berlin-Kassel), Rózsa Zita Farkas (Londra), Fatoş Üstek (Londra), Michal Novotný (Prag), Heidi Ballet (Berlin-Brüksel), KM Temporaer (Elisa R. Linn & Lennart Wolff)( Berlin-Frankfurt ), Justė Jonutytė (Vilnius), Anna Gritz (Berlin), Hanne Mugaas (Stavanger), Raphael Gygax (Zürih), Samuel Leuenberger (Basel), Julie Boukobza (Paris), Natalia Sielewicz (Varşova), Defne Ayas (Rotterdam), Ben Vickers (Londra), Övül Durmuşoğlu (Berlin-İstanbul), Krist Gruijthuijsen (Graz –Berlin), Hendrik Folkerts (Kassel).