kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Artsy’den 2015 fuarlarına bakış

25 Mart 2016

Dünyanın birçok yerinden sanatçı, galeri, müze, yayın, fuar ve müzayede profesyonellerini bir araya getiren online çağdaş sanat platformu Artsy, 2015 yılında gerçekleşen ve Artsy’de yer verilen 61 sanat fuarını, en çok ilgi gören sanat tekniklerini (resim, heykel, fotoğraf, video, print vb.) baz alarak inceledi.

2015 yılında gerçekleşen 61 sanat fuarından elde edilen datalar ile hazırlanan rapor, fuarda yer alan eser cinsinin, fuarın hedef kitlesini ve koleksiyoner profilini de şekillendirdiğini söylüyor. Ayrıca bölgesel trendlerin de bu fuarlardan etkilendiğini görüyoruz.

Artsy’nin 2015 raporuna Türkiye’den de Moving Image Istanbul‘un “video” kategorisinde 1. sıradan girdiğini görüyoruz.

Spesifik tekniklere odaklı fuarlar video, baskı ve fotoğraf alanlarındaki eserleri niş kitlelere sunmayı hedeflerken, birçok farklı tekniğe bir arada yer veren fuarlar günümüzün sanat araçlarının çok çeşitliliğini vurgulamak istiyor.

Artprice’dan alınan verilere göre, 2015 yılında satışı gerçekleşen eserlerin %61.2’sini resim alanı oluşturuyor. Özellikle geleneksel resim sanatının hâlâ yaygın olduğu Asya sanat fuarlarında bu oran daha da yüksek.