kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ArtWriting Turkey’den Çevrimiçi Sergiler ve Eserler Üzerine Sanat Yazımı konuşma ve atölyesi

10 Nisan 2020

Mixer, Türkiye’deki sanat eleştirisini ve sanat yazımını desteklemek, genç ve yeni sanat yazarlarının gelişimine destek olmak amaçlı 2013 yılında başlatılan ArtWriting Turkey etkinliklerini çevrimiçi platforma taşıyor.

11 Nisan Cumartesi günü saat 16.00‘da Zoom üzerinden gerçekleşecek Çevrimiçi Sergiler ve Eserler Üzerine Sanat Yazımı  başlıklı konuşma ve atölyede, sanat yazarı ve müzeci  Hatice Utkan Özden, Unlimited Publications Dijital Yayın Koordinatörü Selin Çiftçi ve Susma Platformu Editörü ve Argonotlar.com Kurucusu Kültigin Kağan Akbulut yer alacak.

Covid-19 salgınıyla yaşamların evlere sığdırdığı bu dönemde sanat içeriklerine çevrimiçi ulaşılabiliyor. Bu süreçte pek çok sergi dijital gezilebiliyor, pek çok konuşmaya ise önceden planlanan buluşma bağlantıları üzerinden dâhil olunuyor. Peki yapılan sergilerin eleştirisini ve değerlendirmesini gerçekleştiren sanat yazarları bu süreci nasıl ele alıyor? Yazarlara göre, bir çevrimiçi sanat içeriğini daha iyi deneyimlemek için nelere dikkat etmeli? Fiziksel bir deneyim yaşamadan eseri tanımlarken ya da yorumlarken dijital platformların olumlu ya da olumsuz yanları neler oldu?

‘’ArtWriting Turkey: Çevrimiçi Sergiler ve Eserler Üzerine Sanat Yazımı’’ atölyesi, farklı disiplinlerde sanat yazımı ve eleştirisi ile ilgilenen katılımcıları, yeni normal düzenimiz olan internetin olanaklarını kullanarak sanat yazımı üzerine düşünmeye davet ediyor. Atölyede, oturuma katılan yazarların metinleri değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirilen metinler içerisinden seçilen yazılar unlimitedrag.com, Mixer ve Argonotlar.com üzerinden izleyicinin erişimine açılacak.

*Konuşmaya başvuru formunu doldurarak katılabilirsiniz. Metinlerin değerlendirmeye alınabilmesi için konuşma oturumuna katılmak zorunludur.