Aslı Çavuşoğlu ABD’deki “Kissing Through the Curtain” başlıklı sergide

27 Temmuz 2020

Mass MOCA (Massachusetts Güncel Sanat Müzesi), 11 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Alexandra Foradas’ın küratörlüğünde düzenlene “Kissing Through the Curtain” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergide, Türkiye’den davet edilen Aslı Çavuşoğlu da yer alıyor. Çavuşoğlu’nun yeni eser üretimine SAHA destek veriyor.


Sergi, çevirinin kısa, aracılı ve kusurlu doğasını, insanın sınırlar üzerinden ve sınırlara rağmen iletişim kurma çabası üzerinden ele alıyor. Sergideki on sanatçı sınırlara odaklanarak iletişim kurma biçimlerini ele alıyor. Bu iletişim kurma biçimleri yalnızca diller arasında değil, uluslar, kültürler, medya, beden ve bireysel zihinler arasında da araştırılıyor.

Aslı Çavuşoğlu’nun sergi içinde bir sergi niteliğindeki With Just the Push of a Voice başlıklı yerleştirmesi adını Gabriel Garcia Márquez’in 1975 tarihli “Başkan Babamızın Sonbaharı” adlı romanından alıyor. With Just the Push of a Voice, aynı dili konuşan insanlar arasında çevirinin gerekli olduğu durumları inceler. Semboller ve kelimeler, kişinin kendi inançlarının veya kimliğinin göstergesi olarak ve devrimin aracıları olarak güç unsuru haline gelir. Silinme ve sansürlenme anları farklı mana ve önem kazanır. Belki de bir söz saray kapılarını açabilecek güce sahiptir.

Sergideki Sanatçılar: Nasser Alzayani, Aslı Çavuşoğlu, Kim Faler, Justin Favela, Osman Khan, Christine Sun Kim, Kameelah Janan Rasheed, Jimena Sarno, Clarissa Tossin, Jessica Vaughn