kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Atatürk Kültür Merkezi tekrar açıldı

29 Ekim 2021

1969 yılında dünyanın dördüncü büyük sanat merkezi olarak hizmete giren, Türkiye’de Cumhuriyet döneminin simge yapılarından biri olarak gösterilen, 2008 yılında kapatılan ve Şubat 2018’de yeniden yapımı için yıkılan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 29 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen törenle tekrar açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul’daki sanat birimlerinin yerleşik kurum olarak yer alacağı AKM, gelişmiş bir teknolojik donanımla tasarlanmış 2040 kişilik Opera Salonu, 802 kişilik Tiyatro Salonu, 410 metrekarelik Galeri ve Çok Amaçlı Salon’u ile yıl boyunca sanatseverleri ağırlayacak.

AKM, yerleşik kurumların etkinliklerinin yanı sıra, ortak ve dış yapımlara da kapılarını açıyor. Mekân, akustik özellikleri ile öne çıkan  salonları ve yeni etkinlik alanlarıyla, yurt içi ve yurt dışından bu sahnenin bir parçası olmak isteyen değerli sanatçı ve topluluklara yer verecek.

AKM’nin idari kadrosunda Aykut Keleş’in İşletme Müdürü liderliğinde, Sanatsal İşler Yönetmeni olarak Remzi Buharalı, Teknik İşler Yönetmeni olarak Selman Tekkanat ve Güzel Sanatlar ve Eğitim Programları Yönetmeni olarak Enver Merallı yer alıyor.