kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın kazananları belli oldu

2 Aralık 2016

Aydın Doğan Vakfı’nın her yıl dünyanın dört bir yanından karikatüristleri bir araya getirdiği, serbest konulu 33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı.

68 ülkeden 752 sanatçının 2.521 karikatür ile katıldığı yarışmanın birincisi İtalya’dan Marco De Angelis oldu. Yarışmada ikincilik ödülüne Brezilya’dan ‘Cau’ Claudio Antonio Gomes; üçüncülük ödülüne ise Türkiye’den Doğan Arslan değer görüldü.

Vakfın kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularındaki çalışmalarının bir yansıması olarak bu yıl ilk defa ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya’ kategorisinde verilen Özel Ödül’ün sahibi ise Türkiye’den Emrah Arıkan oldu.

Ödül töreni öncesinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen, her yaş grubundan genç çizerlerin katılımıyla çeşitli atölyelerin yer aldığı ‘Yeni Çizgiler, Yeni Çizerler’ Karikatür ve Mizah Festivali de gerçekleştirildi. Kazanan tüm karikatürler, 8 Aralık 2016 tarihine kadar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde görülebiliyor.