kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Aykut Öz’ün ‘‘Güneşin Sustuğu Yer’’ isimli sergisi CerModern Hub Sanat Mekân’da

29 Ocak 2019

CerModern Hub Sanat Mekan, 24 Ocak – 13 Şubat 2019 tarihleri arasında sanatçı Aykut Öz‘ün‘‘Güneşin sustuğu yer’’ isimli sergine ev sahipliği yapıyor.

Hacettepe Üniversitesi Heykel Bölümü mezunu sanatçı Aykut Öz, insana özgü kötülüklere atıfla içinde bulunduğumuz zamanı, atık kartonları, metalleri ve straforları kullanarak karışık teknik üzerinden yorumluyor. Çalışmaların üzerinde çizgileri ve boyaları da yer alırken, sergide 12’si heykel, 2’si animasyon olmak üzere toplam 45 eser yer alıyor. 

Güneşin Sustuğu Yer

“Cehennemin sınırları yoktur, kendine ait bir yeri de yoktur, bulunduğumuz yerdir cehennem ve cehennem neredeyse biz de oradayız. “ Dr. Faustus,Chritopher Marlowe

Cehennemi yapılan kötülüklerin cezasının çekildiği mistik bir öte dünya, insanüstü bir cezaevi olarak değil de, ben ve dış dünyanın etkileşimiyle oluşan olumsuz haller ve durumlar için kullanmaktayız çoğunlukla. Savaşlar, cinsel istismarlar, yalanlar, dolandırıcılıklar, din istismarları, hayvan istismarları ve bunlara ekleyebileceğimiz daha birçok bize insana özgü kötülük örnekleri yaşamımızı cehenneme çevirmek için yeterlidir aslında. Ama biz tüm bu kötülüklerle yaşamaya öyle alışmışızdır ki, genellikle kısa tepkiler vermek dışında bir edimimiz olmaz. Bizim için gerçek cehennemler küçük öznel hayatlarımızın içindedir. İş, eş, okul, yemek, arkadaş, patron, işçi, memur, ayakkabı, otomobil vs vs, say sayabildiğince. Statü savaşlarından tut da ayağı vuran ayakkabıya kadar bir çok unsur cehennem eder bize hayatı. Bütün bu cehennemlerden uzaklaşmak adına yapay cennetlerde buluruz avuntuyu; AVMler, marketler vs vs, kısacası para harcayıp rahatlayabileceğimiz mekanlardır bunlar. Ve aslında büyük cehennemin sponsorları oluruz, bu düzenin içinde düşe kalka, yuvarlanır gideriz. Dante ve Rodin’in izinde…