kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ayşe Erkmen Yorkshire Sculpture International’da

5 Nisan 2019

Ayşe Erkmen bu yıl Haziran’da gerçekleşecek Yorkshire Sculpture International’a katılıyor. Sanatçı, etkinlik hazırlıkları kapsamında 3 Nisan’da Leeds Beckett Üniversitesi’nde bir konuşma yaptı.

Özellikle mekâna özgü işleriyle hafızalara kazınan Ayşe Erkmen, içinde bulunduğu sosyal ve fiziksel çevreden yola çıkar ve var olan yapıyı kendi üslubuyla yeniden konumlandırarak seyircisini mekân üzerinde düşünmeye iter. İzleyiciyi müze salonu, galeri vitrini, sergi mekânı, park, nehir, meydan gibi farklı ortamların fiziksel, görsel, sosyal ve psikolojik boyutlarıyla derin bir diyaloğa davet eder.

Uygulama alanı ve özellikle sahaya özgü çalışmaları hafızaya kazınmış olan Ayşe Erkmen, içinde bulunduğu sosyal ve fiziksel ortamı başlangıç ​​noktası olarak alıyor ve mevcut yapıyı kendi tarzına yerleştirerek izleyicileri düşünmeye zorluyor. alanı. Sanatçı izleyicileri, müze galerileri, galeri pencereleri, sergi alanları, parklar, nehirler ve meydanlar gibi ortamların fiziksel, görsel, sosyal ve psikolojik boyutlarıyla diyaloga girmeye davet ediyor.

Ayşe geçici müdahalelerinde “heykel” önermeleri yaparken, mekanı olduğu gibi sergilemek için sergi alanlarında mümkün olduğunca az sayıda “yabancı” elementi ekliyor. Günlük veya zaman zaman karşılaştığımız mekanlardaki nesneleri ve ilişkileri onlardan kurtularak yeniden yapılandırarak, onları bozarak, sanatla yaşam arasında bir araya gelerek, tekil alanlar kurar. Böylece sanatçı gerçeği açan görünür sosyalleşme modelleri yaratır; işler sadece izleyiciler varken tamamlanır.